Bahçe Yolu Nasıl Yapılır?


Bahçe
Bahçe

Evlerin özen gösterilen, kullanışlı alanlarından biri de bahçedir. Zaman zaman ekilen gıda maddeleri için zaman zaman da dekorati amaçlı peyzaj ürünleri için kullanılır. Hangi sebeple tercih edilirse edilsin etrafa zarar vermemek için yürüme yolu ya da bahçe yolu yapılması gerekir.

Pratik yöntemle bahçe yolunun harcını yapmak için çimento ve su gereklidir. Ayrıca özel olarak imal edilen değişik şekillerde ve boyutlarda kalıplardan edinilmesi gerekir. Önce bahçe yolu için kullanılacak alan belirlenmelidir. Uzunluğu ve genişliği belirlenen bahçe yolunun hizasında, kalıp yerleştirecek kadar olan kısmının bir kazma ile derinleştirilmesi gerekir. Belirli ölçülerde çimento ve su bir yerde karıştırılarak harç hazırlanır. Kalıp bahçe yolu için kazılmış bölüme yerleştirilir ve içine üzerini tamamen kapatacak şekilde harç doldurulur. En üst yüzeyin pürüzsüz olması için düzleştirilmesi gerekir. Bu işlem sonunda 5 dakika beklemek yeterlidir. Süre dolduğunda kalıp, dikkatli bir şekilde yerinden çıkarılır.

Mozaik veya çakıl taşları ile bahçe yolu yapmak biraz daha zaman alan bir yöntemdir. Bu tercihte istenilen desenler, şekiller kullanıcı tarafından belirlenir. Bahçe yolu yapılacak yer hafif kazma darbeleriyle kazılırak zemin açılır. Kum-çimento karışımı su ile birleştirilerek hazırlanan harç belli bir bölüme yayılır. Üzerine seri bir şekilde, çakıl taşları dizilir ya da mozaik taşlar dökülür. Bahçe yolu için ayrılan kısım bitene kadar işlem tekrar edilir. Yapılan çalışma sonlandığında sadece etraftaki fazla harç temizlenir ve bir gece kuruması için beklenir.

Eski görünüm verilebilecek tarzda bahçe yolu yapımında, dikdörtgen şeklinde temin edilen tahta parçaları dört yanına çakılacak çivi veya vida sayesinde toprağa tutturulur. Belirli aralıklarla bu işlem bahçe yolu için belirlenen alan bitene kadar tekrarlanır.

Yapı marketlerde hazır olarak bulunan çim, taş gibi çeşitleri olan bahçe yolu da kullanışlı bir üründür. Bu ürünü kullanırken yine bahçe yolu belirlenir. Belirlenen alan üzerine hazır alınan çim ya da taş zemin yerleştirilir. Paketin içinden çıkan aparatlar yardımı ile malzeme desteklenir. Birkaç saat sonra aparatlar yerinden sökülür ve bahçe yolu kullanıma hazır hale gelir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir