Tütün Nasıl Saklanır?


Tütün

Her ne kadar sağlık için zararlı etkileri olduğu bilinse de tüm dünyada tütün tüketimi oldukça ciddi boyutlardadır. Tütün, daha çok hazır olarak satılan ürünler şeklinde tüketilse de son dönemlerde tiryakiler tarafından hazırlanabilmesine olanak sağlayan ekipmanların ve çeşitli bölgelerde üretilen kurutulup kıyılmış tütün çeşitlerinin satışı da ciddi derecede artmıştır. Özellikle bu tip tüketimlerde, satın alınan tütünün nasıl muhafaza edilmesi gerektiği merak edilir.

Tütünün saklanmasında en çok dikkat edilecek nokta, nem seviyesidir. Tütünün fazla nem kaybederek kuruması sonucunda sert bir içimin elde edilmesinin yanında, tütünün içim tadı da bozulur. Bunun yanında tütünün yaş olması ise içim kalitesini düşürür. Bu nedenle ne çok kuru, ne de çok yaş olması gerekir. İki parmak arasına alınan tütünün sıkıldıktan sonra kırılıp dökülmesi çok kuru olduğunu, parmaklara yapışması ise çok yaş olduğunu gösterir. İdeal olan ise sıkılan tütünün bırakıldıktan sonra hızlı şekilde eski haline dönebilmesidir.

Tütünün saklanması için en uygun yöntem, vakumlanmış metal kapların kullanılmasıdır. Bu şekilde, havası alınmış olan bu kaplarda tutulan tütün nem seviyesini yıllar boyunca korur. Plastik kaplarda ve poşet içerisinde saklanan tütün ise birkaç hafta içerisinde nemini büyük oranda kaybederek kurur. Bu sebeple vakumlu kap ve poşetler, hava almayacak şekilde kapatılabilen saklama ürünleri ve cam kavanozlar tütün saklanması için kullanılabilecek malzemeler arasında sayılabilirler.

Tütün saklanmasında dikkat edilecek diğer bir nokta da tütünün küften korunmasıdır. Bunun için tütün saklanan ortamda küf olmamasına dikkat edilmeli ve nem çekme özelliği fazla olan ahşap gibi maddeler, tütün saklamak için kullanılmamalıdır.

Uygun koşullarda saklanan tütün, nem seviyesi korunduğu ve küflenmediği sürece istenildiği zaman tüketilebilir. Tütünün nem seviyesi çok ise uygun bir yere serilerek kurutulabilir. Kurumuş tütün ise üzerine az miktarda su sprey şeklinde uygulanarak ya da muhafaza edildiği kaba narenciye kabukları koyularak nemlendirilebilir ve bu şekilde tüketilebilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir