Barbunyanın Faydaları Nelerdir?


Barbunya
Barbunya

İyi bir protein deposu olan barbunya Türk mutfaklarında sıkça kullanılan bir besindir. Taze ve kuru olmak üzere iki çeşidi bulunan barbunya bir tür fasulyedir. İçinde A, B9 ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum gibi mineralleri barındırdığından insan sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kararında ve düzenli tüketildiğinde birçok yarar sağlar.

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

  • Barbunya içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı iyi bir enerji kaynağıdır. Düzenli olarak barbunya tüketen kişiler daha enerjik ve zinde olur. Zihinsel ve bedensel yorgunlukları daha çabuk atlatır.
  • Barbunyanın içindeki besin değerleri kemiklerin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle menopozla beraber kadınları tehdit eden kemik erimesinin önüne geçmek için kadınların erken yaştan itibaren düzenli barbunya yemesi gerekir.
  • Kan şekerinin yüksekliğinden dolayı rahatsızlık yaşayan kişiler tarafından düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.
  • Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesinde yardımcıdır.
  • Küçük yaşlardan itibaren tüketilen barbunya vücudun sağlıklı gelişimine destek olur. Bu yüzden çocuklar tarafından tüketilmesi önemlidir.
  • Kansızlık sorunları ve anemi hastalığı ile mücadelede etkilidir.
  • Romatizma ağrılarının hafifletilmesi ve giderilmesinde yardımcıdır.
  • Özellikle ilerleyen yaşla beraber artan kalp çarpıntılarının azaltılması ve önüne geçilmesinde etkilidir.
  • İçerdiği çinko ile cilt lekelerinin giderilmesini sağlar.
  • Yüksek lif oranı sayesinde kişiyi tok tutar ve sindirimi kolaylaştırır.

Barbunya Tüketimi Nasıl Olmalı

Barbunya
Barbunya

Barbunya Türk mutfaklarında hem kuru hem de taze olarak tüketilen bir besindir. Barbunyanın soğuk yenen zeytinyağlı yemeği yapılabileceği gibi salça ile barbunya yemeği de yapılır. Haşlanmış barbunya salatalarda da sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Barbunyanın içeriğindeki minerallerin vücut sağlığı üzerindeki etkisini en etkili biçimde hissetmek için bu sebzeyi C vitaminiyle tüketmek gerekir. Örneğin zeytinyağlı barbunyanın üzerine konulan bir miktar maydanoz barbunyanın içeriğindeki minerallerin etkisini maksimum seviyeye çıkarır.

Haftada 2 kez barbunya tüketmek yeterlidir. Ülseri olan kişilerin barbunyayı ıslattıktan sonra dış kabuklarını soyması sindirimi kolaylaştırır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir