Şalgam Nasıl Yenir? Şalgamın Faydaları


Şalgam
Şalgam

Meşhur adana kebabının yanında tüketilen şalgam suyu A vitamini bakımından oldukça zengindir. Sebebi de içeriğinde bolca mor havuç kullanılarak yapılmasıdır. Şalgam suyu da mor havuç kullanılarak elde edilir. İçeriğinde; tuz, bulgur mayası, acı biber ve şalgam turpu vardır.Ayrıca; bol miktarda Kalsiyum, potasyum bulunur.

Pek çok şekilde tüketilebilen ve faydaları ile dikkat çeken şalgam Türkiye’de daha çok şalgam suyu formu ile satılır ve içilir. Ancak şalgam değişik yemekler ve aperatifler içinde de değerlendirilebilir.

Çiğ Olarak

Daha çok Adana yöresinde popüler olan şalgam çiğ bir meyve gibi tüketilebilir. Bunun için şalgamın çapı 5 santimetreden küçük olmalı aynı zamanda şalgamın yaprakları ve kökü çıkarılarak tertemiz bir hale getirilmelidir. Ardından soyulan şalgam bu şekilde yenebilir.

Yemeklerde 

Yukarıda anlatılan şekilde çıkartılıp soyulan şalgam bazı yemeklere tat katması, çeşni oluşturması için dilimlenerek ya da küp küp kesilerek ilave edilebilir. Bu sayede hem yutması ve çiğnemesi kolay hale gelecek hem de parça parça olduğu için yemekten alınan keyif artacaktır.

Salatalarda

Dilimlenen, ince ince doğranan ya da küp küp kesilen şalgam parçaları bazı salatalara da eklenebilir. Bu şekilde hem aperatif görünümü alacak hem de yemeğin yanında tüketilen salataya tat katacaktır.

Turşu Olarak

Şalgam turşusu Türkiye’de sıklıkla tüketilen turşu çeşitlerinden birisidir. Genel olarak et yemeklerinin yanına ya da salçalı yemekler ile birlikte servis edilen şalgam turşusu, yemeğe tat kattığı gibi ayrıca da tüketilebilir. Özellikle ekşi seven kişiler için bu çeşit iyi bir tercihtir.

Şalgam Suyu

Kokoreç ya da döner gibi et ağırlıklı yemeklerin yanında sıklıkla ihtiyaç duyulan adeta bir kültür haline gelen şalgam suyu Türkiye’nin her yerinde tercih edilir. Şalgam bu şekilde de tüketilebilir. Böylece hem lezzet hem de sağlık olarak bu meyveden faydalanılır.

Şalgamın Faydaları

  • Şalgamda bulunan yüksek miktarda C vitamini, özellikle göz ve deri sorunlarına karşı etkili olur. Vitamin yönünden besleyici olan şalgam muhtelif sıkıntıların giderilmesine de yardımcıdır.
  • Güçlü bir antioksidan olan şalgam ile kanserli hücrelere direnç oluşturulabilir. Bu yönden şalgamın vücudu beslediği görülür.
  • Akciğer hastalıklarına ve astım gibi sorunlara karşın şalgam tüketimi düzenli olarak sağlanabilir.

Şalgamın Cilde Faydaları Nelerdir?


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir