Ayak mantarı nasıl geçer? Ayak mantarı tedavisi için bitkisel öneriler


Ayak

Bu hastalığa maruz kalanların canını epey sıkan bir kaşınma durumu söz konusudur. Ayak parmaklarının aralarında meydana gelen kepeklenme sayesinde ortaya çıkan şiddetli kaşınma durumu olarak da açıklayabiliriz “ayak mantarı” hastalığını. Nadiren ağrılı olan bu hastalık genellikle aşırı kaşıntı yapmasıyla bilinir. Bununla birlikte ortaya çıkardığı koku ve beyaz döküntüler (kepeklenme) ile belirmeye başlar.

Zaman zaman öyle bir kaşıntı derecesine ulaşır ki, bu kaşıntılar hem rahatsızlık verici seviyede olur hem de deride soyulmayalara ve yanmaya sebep olur. Erken tedavi edilmezse bir süre sonra geniş bir bölgeye yayılır ve hatta diğer ayağa da sıçrayabilir. Bulaşma yollarından en önemlisi başkalarına ait olan ayakkabı, terlik gibi malzemeleri kullanmaktır. Bununla birlikte havuzlar, saunalar gibi yalınayak dolaşılan bazı bölgelerde de bulaşıcı olarak kendini gösterebilmektedir.

Ayak mantarı için bitkisel tedavi yöntemleri

Ülkemizin birçok kırsal bölgesinde ayak mantarı için genellikle sarımsak kullanılır. Vücudumuzun sağlığını her hangi bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmadan, yan etki ihtimalinden uzak bir bitkisel tedavi yöntemi (sarımsak), hafif düzeyli rahatsızlıklarda kayda değer iyileşme belirtileri sağlarken, ciddi yani daha ağır “ayak mantarı enfeksiyonlarında” neredeyse 6 aya kadar varan bir tedavi süreci gerektirebilir.

Ayak mantarı için şifalı bitki kürü

Ciddi anlamda hayatınızı yaşanmaz derecede sıkıntıya sokacak bir hastalık olan ayak mantarı oluşumuna karşı birçok bitkisel tedavi uzmanını çeşitli bakım kürleri önermektedir. Ben Anadolu’da yaygın olarak kullanılan bir çözümden bahsedeceğim. Umarım faydalı olur ve bir an önce iyileşme sürecine girersiniz.
Hazırlanışı: Öncelikli olarak 7-8 diş sarımsağı alıp bir miktar tuzla birlikte karıştırdıktan sonra iyi dövün. Döverek iyice lapa kıvamına getirdiğiniz sarımsağı boş bir cam şişe içerisine atın. Bu işlemin hemen ardından bir miktar alkolü üzerine dökün (alkolü çok fazla kullanırsam daha etkili olur demeyin, çünkü az miktarda kullanıldığında daha iyi sonuçlar alındığı bilinmektedir). Sarımsak, alkol ve tuz ile elde edilen bu karışım yaklaşık 4-5 saat kadar bekletilir. Bu süreç içerisinde şişenin içinde bulunan bu karışım zaman zaman karıştırılarak sarımsağın tentürünün iyice çıkarılması sağlanır. 4 saatin sonunda şişenin içerisinde bulunan sıvı süzülür ve başka bir şişeye aktarılır. İşte, şimdi ayak mantarı için hazırladığınız bakım kürünüz hazır oldu. Bundan sonra aşağıdaki adımları dikkatlice uygulamalısınız.

Uygulanışı: Bu uygulamayı gece uyumadan önce gerçekleştirmeniz daha iyi olacaktır. Ilık ve sabunlu bir suyun içerisinde ayağınızı iyice yıkayarak dezenfekte edin. Dezenfekte işleminin ardından ayağınızdaki mantarlı bölgelerde meydana gelen kepeklenme, soyulmadan dolayı oluşan ölü derileri temizleyin. Sonra, bir pamuk yardımıyla hazırladığınız tentürü/ayak bakım kürünü mantarlı bölgeye koyunuz. Küçük bir pamuğa tentürü emdirerek, ayak parmaklarınızın arasına koyabilirsiniz. Bu işlemi enfeksiyonlu tüm bölgeye uygulamalısınız.

Son olarak ayak mantarı tedavisi için sarımsak tentürünü uyguladıktan sonra en fazla 3-4 saat durmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte ayak parmaklarınızdan pamukları çıkardığınız andan itibaren yıkama işlemini gerçekleştirmeyin. 3-4 saat kadar bir sürenin geçmesi daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kimileri haftada 1 kez desede, birçok uzman ve benim de önerim bu işlemi 3 günde bir uygulayarak 15 gün boyunca (yani ortalama 5 ya da 6 seans) devam ettirmelisiniz. Daha sonra 3 ay kadar bir zaman beklenir ve eğer yeniden aynı rahatsızlıkla karşılaşılırsa tüm bu işlemler tekrarlanır.

Ayak mantarı tedavisi için doğal çözüm

Bazı uzmanlar da ayak mantarı için en iyi doğal çözümün karbonat olduğunu ifade etmektedir. Ayak kokusuna da kesin çözüm olarak verilen karbonat yöntemi, doğal ve etkili bir ilaç olarak bilinmektedir.
Hazırlanışı: Boş bir tencereye koyacağınız yaklaşık 2 litre suyun içerisine tepeleme 1 çorba kaşığı kadar karbonatı atıp, iyice eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra önünüzdeki 10 gün boyunca her akşam ortalama 20 – 25 dakika kadar ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Süre dolduktan sonra ayaklarınızı oldukça iyi bir şekilde, temiz bir havlu yardımıyla parmaklarınızın arası ıslaklık kalmayacak biçimde kurulayın.

Oldukça uzun bir yazı oldu. Umarım sıkılmamışsınızdır. Ben çok keyif aldım, sonuçta bir sıkıntınız için birlikte etkili bir çözüm yolu aramış olduk. İki farklı yöntem söyledim, hangisini uygulayacağınıza karar vermek size kalıyor. Sarımsağın kokusunu sevmediğimden dolayı böyle bir rahatsızlığım olsa ben karbonatlı yöntemi tercih ederdim. Neyse, işin şakası bir yana, gerçekten acil şifalar dilerim hepinize 🙂


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir