Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?


Kuzu Göbeği

Bir mantar çeşidi olan kuzu göbeği, Mart ve Haziran ayları arasında yağışlı bölgelerde yetişir. Ülkemizde Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nde sıkça görülen kuzu göbeği mantarı, höbelen, küme ya da kümah gibi isimlerle de anılır. Bu bölgelerde yetişen mantarlar daha sonra yurt dışına ihraç da edilir.

Kuzu göbeği mantarına daha çok el değmemiş topraklarda, yangın sonrası dinlenmiş orman ve topraklarda, kesilen ağaçların bulunduğu noktalarda rastlanılır. Gri ve bej arası, kirli bir rengi vardır. Yılın sadece dört ayı yetişen mantar bu nedenle biraz pahalıdır ve pek çok lüks restoranının menüsünde kuzu göbeği mantarı ile yapılmış yemekleri görmek mümkündür. Tek tek ya da grup halinde yetişen, oldukça lezzetli ve çok şifalı bir bitki olan kuzu göbeği mantarının faydalarından farklı yemeklerde kullanılarak yararlanılabilir.

Kuzu Göbeğinin Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarı
Kuzu Göbeği Mantarı
  • Halsizlik, yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelir. Vücudun direncini arttırır, kuvvet verir.
  • Midede oluşan yanma, hazımsızlık ve gaz gibi sindirimsel sorunları iyileştirici özelliği vardır.
  • Kuzu göbeği mantarının zihin açıklığı ve konsantrasyon bozukluğunu azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Eski tarihlerden bu yana en çok bağırsak rahatsızlığı için kullanıldığı ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
  • Kan yapıcı özelliği ile bilinir. Kansızlık şikayeti olanlar kuzu göbeği tüketebilir.
  • Vitamin ve mineral deposudur. İçerisinde neredeyse ette olduğu kadar protein, B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, postasyum ve sodyum mineralleri bol miktarda bulunur.
  • Göze parlaklık ve canlılık verir.

Kuzu Göbeği Mantarı Tüketmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hemen her mantar türünde olduğu gibi zehirli türleri bulunan kuzu göbeği, güvenilir ve kaliteli markalardan ya da profesyonel satış yapan yerlerden satın alınmalıdır. Bilinçsiz kişilerce toplanmış mantarlar kesinlikle tüketilmemelidir.

İçerisindeki farklı vitamin ve mineraller fazla miktarda tüketildiğinde kişiye rahatsızlık verebilir. Özellikle tek öğünde alınan kuzu göbeği porsiyon miktarı çok fazla olmamalıdır.

İçeriğindeki bileşenlere alerjisi olan kişiler bu mantarı tüketmemelidir. Aksi halde alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Hamile kadınlar, hassas bünyeli kişiler de doktoruna danışmadan bu mantarı tüketmemelidir. Aksi halde kişiye bağlı olarak farklı reaksiyonlar alınabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir