Turp Nasıl Yenir?


Turp
Turp

Her mevsim sofralarda yer alan turp bitkisinin meyve kısımları etli ve beyaz kabuk kısımları da kırmızı veya siyah renklidir. Şifa deposu olarak bilinen turpun sağlık açısından yararları çoktur. Antioksidan bir sebze olan turpun içerisinde yüksek oranda C vitamini ile başta kalsiyum olmak üzere birçok faydalı mineraller bulunur.

Baharatlı bir lezzete sahip olan turp genellikle çiğ olarak tüketilir. Salata çeşitlerinde kullanıldığı gibi özellikle siyah turp sağlık açısından çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Turp bitkisi içerdiği demir oranıyla kansızlığa iyi gelir. İçerdiği potasyum ile tansiyon  düşürücüdür. Bunun dışında bronşite, boğaz hastalıklarına, emziren kadınlarda sütü arttırmaya yardımcıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre özellikle siyah turpta bulunan bazı kimyasal maddelerin kanser oluşmasını hem önlemede hem de tedavi etmede oldukça etkin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle sağlık açısından sofralardan eksik edilmemesi gereken turpun nasıl tüketileceği konusunda çeşitli yaklaşımlar vardır.

Turp nasıl tüketilir?

Turp çiğ olarak doğranarak ya da rendelenerek salata çeşitlerinde kullanılır. Tek başına salatası yapılacağı gibi havuç, lahana, ıspanak, haşlanmış patates ve maydanoz ile birlikte de çeşitli şekillerde salataları yapılır.

Yöresel bir yemek olan turp kavurması siyah turptan yapılır. Bunun için turp soyularak rendelenir. Suyu süzüldükten sonra yağda kavrulur. Diğer tarafta kıyma kavrulup  yumurtalar üzerine kırılır. İçerisine tuz, karabiber ve pul biber gibi baharatlar da katıldıktan sonra kavrulmuş turpla birleştirerek birbirine özleşmesi sağlandıktan sonra servis yapılır.

Sabah kahvaltılarında ufak bir adet turpun ince ince doğranarak çiğ olarak yenilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Öksürük, astım ve bronşit hastalıklarında siyah turpun faydaları çoktur. Bunun için siyah turpun içi dolma oyar gibi oyulur. Bir tatlı kaşığı bal içerisine konulup,  5-6 saat üzeri kapalı bir şekilde oda ısısında bekletilir. Sonrasında bal ile birleşen turp suyu içilir. Oldukça şifalı bir içecektir. Hastalığın durumuna göre 5-7 gün yapılarak sabahları aç karnına içmek tedavide oldukça etkilidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir