Turp Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Turp
Turp

Günlük hayatta sıkça tüketilen turp şifa kaynağı olarak sayılabilecek kadar yararlı bir besindir. Günümüzde, çoğu kişi, güçlü bir antioksidan olan turpu sık sık tüketmeye özen gösteriyor. Uzmanlara göre, günlük hayatta turpu tüketmeyi alışkanlık haline getirmek birçok hastalıktan kolayca kurtulabilmek için son derece önem taşıyor.

  • Turp, içerdiği yüksek miktarda C vitamini ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Soğuk kış aylarında soğuk algınlığından kurtulabilmenin en önemli yardımcılarından biri olarak karşımıza çıkar.
  • Besin lifi bakımından da oldukça zengin bir sebze olan turp, sindirim ve boşaltım sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle kabızlık sorunu çeken kişilerin, turp sebzesini tüketmesinde fayda var.
  • Sindirim sistemini düzenlemek dışında, besin lifi bakımından zengin olmasının diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak gibi de önemli etkileri mevcuttur.
  • Folik asit, turp sebzesinin içerdiği bir diğer önemli vitaminidir. Uzmanlar, özellikle hamilelik döneminde folik asit tüketmenin son derece önemli olduğunu vurgular. Folik asit tüketmek, hamilelikte düşük riskini en aza indirir ve doğum kusuru riskini de azaltır. Ayrıca, folik asit kan hücresi üretimini de destekler. Böylece, anemi rahatsızlığı olanların turp tüketmesi de son derece faydalıdır.
  • Yapılan çok sayıda ataştırma, folik asitin meme kanseri, kolon kanseri gibi çok ciddi hastalıklara karşı faydalı olduğunu ortaya koyuyor.
  • Solunum yolu rahatsızlıkları için de turp tüketimi çok iyi bir çözümdür. Özellikle, astım hastalarının sıklıkla turp tüketmesi tavsiye edilir. Öksürük problemi ile karşılaşıldığında turp tüketmek şuruptan, daha çabuk ve kesin sonuç verecektir.
  • Karaciğer rahatsızlıkları için turp tüketimi faydalı olacaktır. Karaciğerde şişkinlik problemi yaşayanların, turp tüketmesi sonucunda büyük oranda iyileşme ile karşılaştıkları görülmüştür.
  • Safra kesesi problemi olanların turp tüketmesi fayda sağlayacaktır.
  • Hem turp hem de yaprakları kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple, turpun kemik erimesi problemine de yardımcı olabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzmanlar, sağlığımız açısından birçok faydası bulunan turp sebzesini her gün tüketmemizi tavsiye ediyorlar.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir