Yulaf Ezmesi Diyeti


Yulaf Ezmesi

Doğal yollarla kilo vermek isteyen herkesin en çok tercih ettiği besinlerden biri yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi bir an evvel kilo verilmesini sağladığı gibi içerdiği enzimler ve vitaminler gibi faydalı kaynaklar sayesinde birçok sağlık sorunu için olumlu etki yapmaktadır. İçeriğinde yer alan lifin doğası gereği yulaf ezmesi vücuda alınmasının ardından midede diğer besinlerden daha uzun süre kalır ve böylece daha uzun süre tokluk hissi verir. Tokluk hissinin dışında vücudun şekeri ihtiyacını da denetleme özelliği vardır. Nitekim insan sağlığının önemli parametrelerinden olan kan şekerini dengeleyebilir.

Yulaf EzmesiKan şekerinin dengelenmesi ile birlikte tokluk hissi ile ekstra efor sarf etmeye gerek kalmadan kilo kaybını kolaylaştırmaktadır. Öte yandan yulaf, kolesterol sorunu olanlara da yardımcı olmaktadır. Nitekim yulaf ezmesi bol miktarda lif, lipid, vitamin, tuz ile bitkisel protein ihtiva etmesi nedeniyle kolesterol tedavisine katkı sağlar. Yulaf ezmesinin  faydaları saymakla bitmez. Kişinin dayanıklılığını arttırır ve fiziksel anlamda daha güçlü yapar.

Yulaf ezmesi, kilo vermeyi kolaylaştırması ve uzun süreli tokluk hissi gibi avantajları nedeniyle birçok diyet programlarında yer almaktadır. Peki yulaf ezmesi nasıl hazırlanmalı? Yulaf ezmesini kendi zevkinize göre yoğurtla tüketebileceğiniz gibi meyve ile süt karışımına da katabilirsiniz. Genellikle öğün aralarında pek çok kişi yulaf ezmesi ile yoğurt karışımını tercih etmektedir. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Bu nedenle yulaf tüketiminde de fazlaya kaçmamak ve profesyonel yardım almak yerinde olur.

Yulaf ezmesi diyeti

Yukarıda saydığımız faydaları nedeniyle diyetinizde yer verilecek yulaf ezmesi diyeti oldukça faydalıdır. Uygulayacağınız diyette sabahları sütle birlikte yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Tüketim miktarı elbette kişiden kişiye değişmektedir. Yaş, cinsiyet, kilo gibi pek çok ölçüt vardır. Bu konuda diyetisyeninize danışmanızı öneririz. Bunun dışında ara öğünlerinizde yoğurtla birlikte yulaf ezmesi tüketmenizi tavsiye ederiz. Bildiğiniz üzere öğün arası atıştırmalıklar düzgün seçildiğin kişilere fayda sağlayabilmektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir