Maydonoz Çayı Faydaları ve Zararları


Maydanoz Çayı
Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı aynı zamanda maydonoz suyu, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir. Birçok tıbbi ve besinsel faydaları için tüketilen bir bitki çayıdır. Aşağıdaki makale size maydanoz çayının faydalarını ve daha fazlasını anlatıyor.

Maydanoz, parlak koyu ila açık yeşil renkte bir bitkidir ve genellikle Orta Doğu, Avrupa ve Amerika’da bulunur. İki çeşit maydanoz var, kıvırcık yaprak ve yassı yaprak. İki çeşitde mutfak amaçlı kullanılmaktadır. Bitki, yaprakları kaynatıp çay yapmak için de kullanılır.

Maydanoz Çayı Faydaları

Düzenli olarak maydanoz çayı içmek şişkinlik ve aşırı mukus ile mücadeleye yardımcı olabilir. Özellikle idarar  yolu enfeksiyonlarında iltihabı dışarı atmada oldukça etkilidir. İdarar yollarınızı temizlemek istiyorsanız maydonoz çayı tüketmeyi unutmayın.

Maydanoz zengin bir C Vitamini kaynağıdır, bu nedenle demirin vücutta emilimine yardımcı olurKansızlık varsa bundan çok faydalanabilirsiniz.

Çay diüretik özelliklere sahiptir, bu yüzden detoksifikasyon için sıkça kullanılır. İçilmesi, suyun tutulmasını azaltmaya ve toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olabilir. Diüretik özellikleri ayrıca insanların kilo verme diyetlerinde yoğun olarak kullanılmasına neden olur.

Maydanoz çayının menstrüasyon faydaları vardır. Bitki, apiol adı verilen bir bileşiğe sahiptir ve bu, düzensiz veya anormal adet döngüsünün yanı sıra diğer ilgili rahatsızlıkların düzenlenmesi için de faydalıdır.

Çayın adet krampları ve ağrıyı da azalttığı kanıtlanmıştır. Taze otları herhangi bir markette bulabilir veya maydanoz çayının indüksiyon döneminden faydalanmak istiyorsanız kolayca büyütebilirsiniz.

Maydanoz çayı, kan damarı gençleştirmek için yardımcı olabilir. Kan damarlarının elastikiyetinin korunmasına yardımcı olur, ayrıca aşınma ve yıpranmayı onarmaya yardımcı olur.

Maydanoz çayının içilmesi sindirimi artıracak ve halsiz bir karaciğeri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Maydanoz, romatizma ve artrit ile mücadelede fayda sağlayan zengin anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Maydanoz yüksek seviyede B12 Vitamini, folat ve beta-karoten içerir. Bu vitaminler LDL kolesterol seviyesini düşürebilir ve kanda homosistein olma riskini azaltabilir. Bu, kalp ve damar sağlığını artırabileceği anlamına gelir.

Mesane enfeksiyonundan kaynaklanan rahatsızlıkları gidermek için çayı da içebilirsiniz.

Kronik yorgunluktan muzdarip kişiler için maydanoz çayı önerilir.

Maydonoz Çayının Yan etkileri

  • Hamileyseniz maydanoz çayı içmemelisiniz, çünkü rahim uyarıcısı görevi görür ve düşük yapma şansınızı arttırır.
  • Aşırı miktarda, kusma, mide bulantısı, kanlı dışkı ve ishal neden olabilir.
  • Maydanoz çayından elde edilen uçucu yağ çok zehirlidir, bu nedenle dahili olarak kullanılması tavsiye edilmez.
  • Maydanoz çayı, psoralen olarak bilinen bir bileşiğe sahiptir ve bu fotodermatit reaksiyonu ile ilişkilidir.
  • Bu çay çok fazla oksalik aside sahiptir ve bu nedenle böbrek iltihabı muzdarip kişiler tarafından kaçınılması gerekir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir