Brüksel Lahanası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Brüksel Lahanası
Brüksel Lahanası

Düşük glisemik değeri ile besleyici sebzelerden Brüksel lahanasının 100 gramında 3.38 gram protein, 3.80 gram lif ve sıfır kolesterol bulunur. Sadece 45 kalori içerir. Kansere karşı koruyuculuğu çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış olan Brüksel lahanası C, A ve K vitamini için zengin bir kaynaktır. Çok sayıda antioksidan maddeye sahiptir. Vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koruyan antioksidanlar başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı vücudu korur. Bağışıklığı artırır. Sağlığa faydalı olduğu diğer hastalıklar:

  • Brüksel lahanası, sağlığı koruyucu özelliklere sahip çok sayıda antioksidan bileşikler içerir.  Glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar olarak adlandırılan bu bileşikler ile kanseri önlemeye yardımcı olur. Brüksel lahanasının içerdiği antioksidanlar ve fitokimyasallar ile prostat, kolon, ve endometrial kanserine karşı etkinliği kanıtlanmıştır. Brüksel lahanasında bulunan Di-indolil-metan, anti-bakteriyel ve anti-viral madde etkinliğe sahip bir maddedir. Ayrııca Sinigrin adı verilen bir glikosit bulunur. Sinigrin kanserli hücreleri yok ederek kolon kanserlerinden korunmaya yardımcı olur.
  • Brüksel lahanasında yüksek oranda bulunan C vitamini, normal büyüme ve gelişme için gerekli bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlü tutar. Cilt, diş ve dişeti sağlığını korumaya yardımcı olur. C vitamini hücre sağlığını teşvik ederek kalp hastalığı ve kanser riskini azaltır. Yarım porsiyon Brüksel lahanası, günlük ihtiyacın yarısından fazlasını karşılar.
  • Lifler, sindirim sistemi sağlığını destekler. Bağırsak hareketlerini teşvik eder ve kabızlığı önler. Aynı zamanda kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olarak kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.
  • Genellikle folik asit denilen folat, yeşil yapraklı sebzelerde büyük dozlarda bulunan bir B vitaminidir. Folat, gebelikte nöral tüp oluşumu ve yarık damak gibi bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.
  • Brüksel lahanası mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitaminine ek olarak A ve E gibi diğer antioksidan vitaminler ile birlikte zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek vücudun korunmasına yardımcı olur.
  • Brüksel lahanası başka bir antioksidan vitamin olan A vitamininden yüksek miktarda içerir. A vitamini cilt ve göz sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda akciğer ve ağız boşluğu kanserlerine karşı koruma sağladığı kanıtlanmıştır.
  • K vitamini için zengin bir kaynaktır. K vitamini kemik oluşumunu ve sağlığı için önemli role sahip bir vitamindir. Aynı zamanda  nöronal hasarı azaltarak Alzheimer hastalığının gelişimini geciktirebilir.
  • Zeaksantin, Brüsel lahanasında bulunan önemli bir karotenoiddir.
  • Bakır, kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor gibi mineraller içerir. Potasyum sodyumun olumsuz etkileri ile mücadele eden; kalp hızı ve kan basıncı kontrol etmeye yardımcı, hücre ve vücut sıvıları için önemli bir bileşendir. Manganez antioksidan enzim için vücut tarafından kullanılır. Demir ise hücresel oksidasyon ve kırmızı kan hücresi oluşumu için gereklidir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir