Mısır Nasıl Yenir?


Mısır
Mısır

Ülkemizde en çok tarımı yapılan bitkiler arasında yer alan mısır genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetişir.  Mısırın yetiştirildiği ilk yer Güney Amerika’dır. Amerika kıtasının keşfinden sonra Avrupa’ya getirilmiştir.

Mısır pek çok vitamin ve mineral içerir. Nişasta oranı da oldukça yüksektir. İçerisinde bol miktarda E vitamini bulundurmasının yanı sıra, A, B ve K vitaminleri de içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve bakır mineralleri açısından da zengin bir besindir.  Ayrıca glikoz, maltoz gibi şekerler ve uçucu yağ içerir.  Büyük bir enerji deposu da olan mısır, 100 gramında 86 kalori bulundurur.

Mısırın Faydaları Nelerdir?

  • Akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltır.
  • İçeriğindeki protein sayesinde yüksek enerji kaynağıdır.
  • Tiamin bileşeni ile hafızanın güçlü olmasını sağlar.
  • Zengin folat içeriği kalp hastalıklarına ve doğumsal defenktlere karşı koruma sağlar.

Mısır yanlış tüketildiğinde içeriğindeki vitamin ve mineraller etkisini kaybedebilir. Bu nedenle mısır sağlıklı yöntemlerle pişirilmeli ve tüketilmelidir.

Mısır Nasıl Yenir?

  • Haşlanmış Mısır: Sıcak suda haşlanan mısır tek başına ya da yemeklere konularak yenebilir. Özellikle garnitür olarak tercih edilen mısır yemekler ve salatalar da sıkça kullanılır. Son dönemlerde popüler olan bardakta mısır da üzerine soslar ilave edilerek hazırlanan haşlanmış mısırdan oluşur. Oldukça lezzetli ve hazırlanması kolay bir yöntemdir.
  • Közlenmiş Mısır: Mısırın vitaminini en çok kaybettiği yöntemdir. Bu yöntemde mısır ateş üzerine direk olarak konur ve üzeri siyahlaşana kadar pişirilir. Kanserojen riski oldukça fazladır. Mısırı bu şekilde tüketmek sağlıklı bir yöntem değildir.
  • Patlamış Mısır: Özellikle cin mısırı bu tüketim biçimi için uygundur. Çoğunlukla kış aylarında tercih edilen bu yöntem, bir tencere içerisine bir miktar sıvı yağ ve mısır konarak yapılır. Mısır bir süre kavrulduktan sonra tencerenin kapağı kapatılır. Birkaç dakika sonra ocağın altı kapatılır ve patlamış mısır hazır hale gelir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir