Mısır Ne İşe Yarar?


Mısır
Mısır

Kökeni Meksika veya Orta Amerika’ya dayandığı söylenen mısır çok yararlı bir tahıl çeşididir. Bir sebze olarak nitelendirilse de, yedi temel tahıl ürünlerinin bir üyesidir.

Sağlık açısından çok önemli etkilere sahip olan mısır, özellikle de potasyum konusunda çok zengindir. Bir tahıl ürünü olduğundan dolayı yüksek miktarda karbonhidrat içeren mısır, protein ve yağ açısından da en az karbonhidrat kadar etkilidir. B6 ve B12 vitaminleri açısından da oldukça zengin olan bu tahıl ürünü, magnezyum da içererek vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu vitamin ve minerali sağlama kapasitesindedir.

Çok lezzetli bir tahıl olan mısır, sindirim sistemi için biçilmiş bir kaftan denebilir. Yapısı itibariyle çözünebilir ve çözünmez liflere sahip olan mısır, kabızlık sorunlarının çözümüne ve ayrıca kolestrol dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur.

B12 açısından çok zengin olduğundan aneminin önüne geçmek için uygun bir besin kaynağı olan mısır, demir eksikliğini gidererek vücut metabolizmasında oldukça etkili bir görev üstlenmektedir. Yüksek karbonhidrat içeriği sayesinde vücut enerjisinin arttırılmasına da bu gıda yardımcı olur. Enerji konusunda iyi bir enerji kaynağı olan mısır, bu özelliğinden dolayı sporcular tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.

Mısır bitkisi, kötü kolestrol olarak adlandırılan LDL seviyesini aşağı çekerek daha sağlıklı bir yaşam için basamak oluşturur. Aynı zamanda mısır, karbonhidratı yoğun olduğu ve çok miktarda enerji açığa çıkardığı için vücutta hızlı bir sindirime girer. Böylelikle de kilo problemi yaşayan insanların kilo vermelerine yardımcı olur.

Bir antioksidan özellik taşıyan mısır, kanser risklerini de aza indirebilme imkanına sahip olabilmektedir. Kalp sağlığına, saç sağlığına iyi gelen mısır, özellikle de taşıdığı A ve E vitamini sayesinde cilt sağlığına da büyük katkılar sağlar.

Bunca iyi ve güzel özelliğe sahip olan mısırın kilo problemi yaşayanlar kişiler için patlamış halde değil, taze ve kaynatılmış olarak koçan şeklinde tüketilmesi daha sağlıklı ve doğrudur. Günlük alınması gereken miktarlar kaba taslak şekilde belirtilecek olursa kadınlar için günlük ortalama 25 gram, erkekler için ise ortalama 35 gr gibi bir değer uygundur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir