Dut Hangi Vitaminleri İçerir?


Dut
Dut

Anavatanı Çin olan dut dünya ülkeleri tarafından oldukça fazla kullanılan bir meyvedir. Kara ve beyaz olmak üzere 2 çeşidi bulunan dut meyve olarak tüketilebileceği gibi reçel olarak da kullanılabilen bir bitkidir. Güzel kokusu ve hoş tadıyla özellikle ipek böceklerinin vazgeçilmezi olan dut düzenli olarak tüketildiğinde insana birçok yarar sağlar. Dutun içinde bulunan vitaminler insan sağlığı için önemlidir.

Dutun içerdiği vitaminler nelerdir? 

Dut
Dut Kurusu

Folik Asit: B grubu vitaminlerden olan folik asit insan vücudu için gerekli vitaminlerden birisidir. Özellikle hamile kadınların düzenli olarak alması gereken bir vitamindir. Bebeğin doğumunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Ayrıca rahim kanserini de önler. Kansızlık olan kişiler için de yararlıdır.

B6 vitamini: B6 vitamini vücudun hormon dengesinin sağlanması için önemlidir. Beyin fonksiyonlarının da iyi yerine getirilmesini sağlar. Depresyon gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

A vitamini: A vitamininin vücuda en büyük yararlarından birisi göz sağlığını korumasıdır. Cilt ve saçın daha dayanıklı olması sağlar. Dişleri korur. Embriyonun gelişmesinde etkilidir. Sivilcelerin oluşmamasında etkilidir.

C vitamini: C vitamini özellikle cilt sağlığı için gerekli bir ihtiyaçtır. Yaşlılıkla beraber ortaya çıkabilecek kırışıklık gibi sorunların önüne geçer. Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Cilde esneklik kazandırır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

E vitamini: E vitamini kişinin damar sağlığı için önemli bir vitamindir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan önemli bir vitamindir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Cilt ve göz sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir. Yaşlanmayı geciktiricidir.

K vitamini: K vitamini kanın pıhtalaşması için önemli bir vitamindir. Ayrıca kişiyi kanser gibi riskli hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi vardır. Kemiği kırılmış kişiler K vitaminini bol bol tüketirse kemiklerin kaynama süresi kısalır.

B1 vitamini (tiamin): B1 vitamini vücuda giren besinlerin enerji olarak dışarı çıkmasını sağlar. Metabolizmanın çalışmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Sinir sistemi için de önemli bir dosttur. Sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanabilen depresyon, yorgunluk, hafıza kaybı, dikkat eksikliği gibi problemlerin aşılmasında B1 vitamini önemli bir rol oynar.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir