Antep Fıstığı Hangi Vitaminleri İçerir?


Antep Fıstığı
Antep Fıstığı

Kabuklu ve kuru bir meyve olan Antep fıstığı sakız ağacıgillerden familyasına aittir. İnce kabuklu ve yağlı bir yemiştir. Antep fıstığı ağacının boyu yaklaşık olarak 6-9 metre arasındadır. İrice bir ağaçtır. Park ve bahçelerde süs ağacı olarak da kullanılır. Anayurdu olarak Anadolu ve Orta Asya olarak bilinir. Kafkasya, İran, Afganistan, Suriye, Filistin’de sıkça yetişir.

Ülkemizde en yaygın olarak Gaziantep’te üretimi yapılır. Fiyatı oldukça yüksek olan bu meyvenin faydaları da bir o kadar fazladır. İçerisinde bol miktarda vitamin mineral içeren Antep fıstığının içerdiği bileşenlerle insan sağlığına etkileri şöyledir:

B3 vitamini: Kandaki kolestrol seviyesini düşürür. Kalbi korur ve kroner kalp riskini azaltır.  Günde bir avuç antep fıstığı günlük yağ ihtiyacını karşılar. Besleyicidir ve tokluk hissi verir. Günlük 100 gr antep fıstığı ile vücudun protein, fosfor, B1 ihtiyacının %40’ını karşılar.

Folik Asit: Kan yapıcı özelliği bulunur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek korur. Kan şekerinin yükselmesini önler bunun sebebi ince bağırsakta glikoz emilimini azaltmasıdır. Cinsel gücü ve isteği artırır.

B5 Vitamini: Protein, yağ ve karbonhidrat metebolizmasında görev alır. Sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Böbrek ve safra için oldukça faydalıdır. Bu bölgedeki ağrıları hafifletir.

E Vitamini: Yaşlanmayı geciktirir. Cilt için oldukça faydalıdır. Cildi yumuşatır ve esneklik kazandırır. Saç dökülmelerine karşı tadavilerde kullanılır. Ciltte oluşan yaraların üzerine sürülürse iyileşmesini hızlandırır.

Omega 3 ve Omega 6:  İyi bir iltihap temizleyicidir. Vücuda enerji verir ve yorgunluğu azaltır. Zihni ve bedeni kuvvetlendirir. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Vücuttaki iz ve yanıkların iyileşmesinde görev alır.

Fosfor: Kas ve kemikleri korur. Kas hücrelerinin zarar görmesini engeller. Mental depresyonu engeller. Parkinson hastalığına karşıdır.

B1 Vitamini: Mesane ve böbrek kumlarının düşürülmesinde etkilidir. Öksürüğün ve göğüs ağrılarılarının hafiflemesine yardımcı olur. Bağırsakların ve karaciğerin çalışmasını düzene sokar.

Antep fıstığının yağı da kullanılır. Direk içilerek kullanılacağı gibi yemeklere ekleyerek de kullanılır. Özellikle meze ve salatalarda oldukça lezzetli bir tat bırakır. Yaralar için merhem niyetine kullanılır. Yanık tedavilerinde izlerin hafiflemesi için de tercih edilen yağlardandır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir