Çakşır Otu Hangi Vitaminleri İçerir?


Çakşır Otu
Çakşır Otu

Anadolu’da yaygın olarak tüketilen çakşır otu hastalıklara karşı direncin artırılmasını sağlayan C, kalsiyum ve fosfor alımını düzenleyen ve dolayısıyla kemik ve iskelet gelişimine yardımcı olan D3 vitaminlerini içerir.

Çakşır otunun Anadolu’da en yaygın olarak kullanım amacı doğurganlık hormonunu, cinsel gücü ve isteği artırmasıdır. E vitamininin bu özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek değildir. Ancak çakşır otunun bilimsel olarak kanıtlanmış yararları arasında vücuda direnç vermesi bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi amacıyla ilaç yapımında kullanılır.

Çakşır otu halk arasında yaygın olarak çay ve macun yapılarak tüketilir. Hastalıkların bir çoğunun tedavisinde bitkisel ilaçların kullanmak Anadolu’da yaygın bir alışkanlıktır.

Çakşır Otu Nasıl Bir Bitkidir? 

Çakşır otu, ortalama yüksekliği 2 metre, çiçekleri sarı renkte olan, neredeyse Anadolu’nun tamamında rastlayabilen bir bitki türüdür. Latince ismiyle Ferula olarak bilinen çakşır otu direnç verme amacıyla birçok ilacın ham maddesi olarak kullanılır ve eczanelerde ilaç olarak satılır. Dünyada altmış, Türkiye’de ise bilinen on yedi ferula türü vardır. Bilim adamları bu çeşitlilik sebebiyle çakşır otuyla ilgili genel bir sonuç ortaya konamayabilir. Ancak buna rağmen Anadolu’da dahil ‘bilinen’ on yedi çeşidi bulunan bu bitkinin hiçbir tıbbi gözetim olmadan kullanılması olumsuz etkilerle karşılaşılmasına neden olabilir. Örneğin çakşır otunun çeşitlerinden biri olan helizdağlı otu zehirli bir bitkidir. Bilinen en önemli yan etkisi depresyondur. Birçok bitki ve ilaçta olduğu gibi çakşır otunun kullanımında da doğru doz önemlidir. Bitki ve ilaçların doğru miktar ve sürede kullanılması olumlu etkilere yol açarken olumsuz yan etkilerin de engellenmesine yardımcı olur.

C ve D3 vitaminlerini içeren çakşır otunun faydaları nelerdir?

  • Kasları kuvvetlendirir ve kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur.
  • Sinirleri rahatlatır.
  • Direnç ve zindelik verir.
  • Yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.
  • Regl ağrılarının hafifletilmesinde yardımcıdır.
  • Hazmı kolaylaştırır ve mide gazını ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir