Bamyanın Faydaları Nelerdir?


bamya
bamya

Bamyanın faydaları saymakla bitmiyor. Sindirim sistemini yormayan kolay hazmedilen bamya yaş veya kurutulmuş şekilde tüketibilen, yaş tüketilmesi insan sağlığı için özellikle tavsiye edilen içerisinde A, B1, B2 ve C vitaminlerini barındıran sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahip bir bitki olduğunu biliyor muydunuz?

Bamya bilimsel olarak Abelmoschus esculentus ismiyle adlandırılır ve kökeni hala belirsizdir. Bazı araştırmalar, bunun Güney Asya, Batı Afrika ya da Etiyopya kökenli olabileceğini söylüyor, ancak genel görüş halen belirsizdir.

İnsan vücudunda sindirim sistemi faaliyetlerini düzenleyerek, hazmı kolaylaştıran bamya aynı zamanda idrar söktürücü olup direnci artırır. İçerdiği vitaminler kadar mineral olarak zengin sayılan bamya sıcak yemek şeklinde tüketilebildiği gibi çiçekleri kurutulup kaynatıldıktan sonra çay gibi içilirse öksürüğün şiddetini alarak boğazı yumuşatır.

Bamya’nın bağırsaklara faydalı olmasının nedeni muhteviyatında bulunan lifler sayesinde mümkün olmaktadır. Kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi minimum seviyeye indirirken, mide yaraları ve ülser sağlık sorunu yaşayanlar için midedeki asit derecesini azaltarak dengeleyici rol oynar.

Kalsiyum, Demir ve Magnezyum mineralleri deposu bamya aktioksidan özelliği yanında sinir hastalıklarından depresyon tedavisi gören insanlara tüketilmesi tavsiye edilen yiyeceklerden biridir. Bamya tüketen kişilerde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğunun bilinmesi nedeniyle şeker hastaları tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücut direncini arttıran bamya tokluk hissi verdiği için fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin diyet listelerinin başında yer almaktadır. Cinsel gücü arttıran sebzelerin en başında gelen bamyanın bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

İşte diyabetin doğal tedavisi bamya

Şeker hastaları için; Günümüzde artık hemen hemen herkeste şeker hastalığı mevcuttur şekerimiz yükseldiğinde de ünsulin veya ilaç kullanarak bunu düşürmeye çalışırız ilaç kullanmak yerine doğal besinlerle de şekerinizi düşürmenin yolları vardır. Bunlardan biride bamya dır ben bugün sizlere bamyanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Şekerinizi düşürmek için bamya suyu içebilirsiniz.

Dilimler halinde doğradığınız bamyaları bir bardak suyun içerisine koyunuz ve daha sonra bardağın ağzını kapatarak gece boyunca oda sıcaklığında bekletiniz. Kahvaltınızı yapmadan önce dilimlenmiş bamyaları çıkartın ve suyu için. İki hafta boyunca bunu düzenli olarak tükettiğinizde şeker seviyesinin düştüğünü göreceksiniz.

Bamyanın sağlığa faydaları nelerdir?

Bamya
Bamya

Bamyanın diğer faydaları ise; Sofralarda sıkça yer almayan çok ta sevilmeyen fakat çok farklı şeylere yararları olan bamyanın faydalarını sizin için yazıyorum işte bamyanın çokça bilinmeyen 8 faydası.

  • Çözünür ve çözünmez lifler içerir bunlar nedir derseniz çözünebilir metabolik toksinleri yok eder. Böylelikle kalp hastalığı riskini de azaltmaya yardımcı olur sindirim sistemi ile vücuttan dışarıya zararlı toksinleri atmaya yarar.
  • Ülseri önlemede önemli bir rol oynar bamya sindirim sistemindeki asidi nötralize eder.
  • Retinayı korur ve kataraktını önlemede de büyük destek görmektedir.
  • Stres ve depresyonu azaltırken bunun yanı sırada sindirim sistemini korumaya da yardımcı olmaktadır.
  • İçerisinde yer alan C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi kazanmak için oldukça önemlidir.
  • K vitamini daha güçlü kemikler inşa etmekte ve kemik yapısını korumak için gerekli olmaktadır. Kemiklerin güçlenmesi için bamya tüketmenizde öneririm. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi içinde önemli bir rol sahibidir.
  • Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineralleri de ihtiva etmektedir.
  • Kilolarınızdan kurtulmak isterseniz de kolaylıkla bamyayı tercih edebilirsiniz. Bamya içerdiği yüksek lif sayesinde yediğinizde tokluk hissi yaratır.
  • Bamyayı masanızdan eksik etmeyen birçok şeye faydası var en az haftada iki defaya mahsus tüketmenizde fayda vardır. Ve çok da sağlıklı diyet yemeğidir fazla kilolarınızdan kurtulmak için bamyayı tercih edebilirsiniz. sağlıklı günler dilerim..

Bamyanın Sağlık Faydaları

Yüksek Lif İçerir: Bamya diyet lifi açısından yüksek olduğu bilinmektedir ve bu nedenle birçok sağlık uzmanı sindirim için yararlı olduğu konusunda hem fikirdir. Lifler, uygun bağırsak hareketini kolaylaştırarak vücuttaki sindirim sürecine yardımcı olur.

Diyabeti Önler: Bamya diyabetin önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın önlenmesine yardımcı olan lif bakımından zengindir. Her gün bamya suyu hazırlamanız ve yükseltilmiş kan şekeri seviyesini kontrol etmek için sabahları günlük olarak içmek zorundasınız.

Folat Açısından Zengindir: Bamyadaki folatlar yeni doğan bir bebekte nöral tüp eksikliğini azaltır. Yani, gebelik öncesi dönemde veya hamilelik sırasında kadınlar için şiddetle tavsiye edilir.

Bol Miktarda Vitamin K: K vitamini, kan pıhtılaşma sürecinde bir yardımcı faktördür. Ayrıca vücudumuzdaki kemiklerin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Astım Hastalığına İyi Gelir: Astım ayrıca yemeklere bamya ekleyerek tedavi edilebilir. Astım tanısı konan kişilerin bamya tüketmeleri şiddetle tavsiye edilir.

Bamya Kabızlığı Önler: Suyun uygun şekilde emilmesini sağlayarak, bamya vücut tarafından serbest hareketin bertaraf edilmesini sağlar ve dolayısıyla kabızlığı önler.

Bamya Kolon Kanserini Önler: Tüm hastalıkların kolonda başladığı düşünülmektedir. Yemeklere bamya ekleyerek kolon kanseri ve diğer ilgili hastalıkların büyük ölçüde önlenmesini sağlar.

Bamya Obeziteyi Engeller: Bamya, ham veya pişmiş formda düzenli kullanımı ile, obeziteyi büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Obezite, yağlı ve kalorifik yiyeceklerin tüketiminden değil, aynı zamanda besin maddelerinin eksikliğinden de kaynaklanmaktadır.

Bamya Kolesterole İyi Gelir: Bu sebze kolesterolün daha az emilmesini sağlar, kandaki kolesterol nedeniyle meydana gelen kalp hastalıklarını ve rahatsızlıkları önler. Kolesterol, vücutta obezite ve kalp hastalıklarını tetikleyen baskın bir faktördür.

Bamya’nın Glisemik İndeksi Düşüktür: Diyabetik olan kişilere, sağlık uzmanları düşük GI değeri olan yiyecekleri yemeyi önerir. Bamya, GI indeksi 20 olan ve medikal standartlara göre üretilen yiyeceklerden biri olan bamya’nın GI değeri çok düşük olarak kabul edilir.

Bamya Böbrek Hastalıklarını Önler: Eğer tip-2 diyabet tanısı konulursa, böbrek sorunları bir tehdittir. Böbreklerle ilgili hastalıkların neredeyse yarısı diyabetlerden kaynaklanır. Diyetinizde bamya ve bamya suyunuzu düzenli olarak alıyorsanız, böbrek hastalıklarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bamya Sindirime Yardımcı Olur: Çözünür lif içeriğinden dolayı bamya, sindirim sistemini hızlandırmaya yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini düzenler ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Yani bamya sindirim sistemi için son derece iyidir.

Bamya Antioksidanlar Açısından Zengindir: Antioksidanlar açısından zengin gıdalar alırsanız, kanserin, kalp hastalıklarının ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olur. Bamya, kuersetin, kateşin, epikateşin, prosiyanidin ve rutin gibi çok sayıda antioksidan içerir. Bu nedenle, sadece diyabetin önlenmesini ve tedavi edilmesini değil, aynı zamanda başka sağlık sorunlarının da önlenmesini sağlar! Hiç şüphesiz buna süper yemek denir!

Bamyanın Cilt İçin Faydaları

Bamya Cilt İçin C Vitamini Sağlar: Bamya’da bulunan C vitamini daha genç görünen bir cildin korunmasına yardımcı olur. Vücut dokularının tamir edilmesine yardımcı olur. Bu da, cildinizin daha genç olmasına yardımcı olur ve aynı zamanda daha canlı görünmesini sağlar.

Bamya Cilt Pigmentasyonunu Önler: Bamya’da bulunan besinler aslında cilt pigmentasyonunu önlemeye yardımcı olur. Cildinizi gençleştirmek ve hasarları onarmak için kullanışlıdır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir