Bamya Nasıl Yenir?


Bamya
Bamya

Çok fazla tüketilmemesine rağmen besleyiciliği oldukça fazla olan bamya bol lifli ve az kalorili sebzelerdendir. Bu nedenle de sindirimi rahattır. Bamyanın sayısız faydası vardır. Gözün daha sağlıklı görmesini sağlayan bamya içeriğindeki demir, potasyum, magnezyum ve manganezle kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Şeker hastalarına iyi gelir.

Bamyadan farklı lezzetler elde etmek mümkündür. Etli, zeytintinyağlı yemeği yapılan bamya çorbalarda ve salatalarda da kullanılır.

Ana Yemeklerde Bamya Kullanımı: Bamya genelde sulu yemek olarak tüketilir. Etli ve etsiz çeşitlerini yapmak mümkündür. Et türlerinden kuşbaşı, kıyma ve tavuk kullanımına uygundur. Ancak bamyanın olmazsa olmazları domates, limon ve zeytinyağıdır. Bamya yemeğinin lezzzetli olabilmesi içinde kıvamında bir ekşiliği yakalamak şarttır. Yemeğin güzel olması için bamyaları tüm koymayı tercih edin ve bıçakla keserek küçük parçalara ayırmayın. Sebzeye metal değmesi tadının yitirmesine sebep olur, vitaminini azaltır. Bamyanın boyutunun büyük olması önemli değildir. Birçok kişi bamyayı güveçte pişirmeyi önerir ve bu yöntemin daha sağlıklı olduğu söylenir.

Mezelerde Bamya Kullanımı: Kurutulmuş bamyalar suda haşlanıp sonrasında limon, sarımsak ve yoğurt üçlüsüyle karıştırılıp muhteşem bir lezzete dönüştürülebilir. Üzerine ise sos olarak salça ve biber karışımı tereyağında kızartılarak dökülür.

Çorbalarda Bamya Kullanımı: Bamyanın pirinçli ve şehriyeli çorbasını yapmak mümkündür. Pirinçli bamya çorbasında pirinç ve bamyayı ayrı ayrı haşlayın. Tencerede unu tereyağıyla kavurup sütü ve et suyu ekleyin. Haşladığımız pirinç ve bamyaları da tencereye alıp karışımı pişmeye bırakın. Şehriyeli bamya çorbasında da şehriye ve bamyaları ayrı ayrı haşlayarak diğer işlemleri olduğu gibi uygulayın.

Bamya Konservesi: Bamya kışın da tüketilmek isteniyorsa konserve yöntemine başvurulabilir. Domatesleri yağsız bir şekilde tencerede ateşe koyup suyunu bırakana kadar bekleyin. Bıraktıktan sonra bamyaları ilave edin. Kapağını kapatın ve bamyalar sararınca sıcak suda eritilmiş limon tozlarını ekleyin. Tamamen sararınca kavanozlara alıp üzerine sıcak su dökerek kapaklarını kapatın. Su sızdırıp sızdırmadığını kontrol edin. Sızım söz konusuysa kapaklarını değiştirin.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir