Bamya Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Bamya

Ebegümecigiller familyasına ait bamya kapalı tohumlu bir bitkidir. Yenilebilen yeşil tohum zarfları sayesinde oldukça değer görür. Coğrafik kökeni üzerinde tartışmalar sürse de Batı Afrika, Etiyopya ve Güney Asya’dan yayıldığına inanan uzmanlar çoktur. Dünya üzerinde tropikal, astropikal ve ılıman bölgelerde yetiştirilir.

Bamyanın yenilebilen tohum zarfları genellikle henüz yeşil, narin ve olgunlaşmamışken toplanır. Bu koyu yeşil renkli zarflar 5 – 15 santimetre arasındadır. Meyveleri toplamak için 45-60 gün gibi bir zaman gerekir. Mahsul elle toplanır.

Sağlıklı hamilelik: Yeni hücre üretimi ve korunmasında son derece önemli olan B9 vitamini, yani folik asit, ideal bir hamilelik süreci için oldukça önemlidir. Bu vitamin spina bifida gibi doğum kusurlarını önler ve bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. C vitamini ise cenin gelişiminde önemli bir rol oynar. Bamya hem C hem de B9 vitamini açısından zengindir.

Diyabet karşıtı: Lif ve diğer besin maddeleri sayesinde, bamya vücudun kan şekerini dengeler ve diyabete yardımcı olur.

Böbrek hastalıkları: Yapılan bir çalışmaya göre düzenli bamya tüketimi olası böbrek hastalıklarını önlemektedir. Böbrek hastalıklarının yarıdan fazlası diyabet sonucu oluştuğu için bu durum ayrıca diyabetle ilişkilidir. Bamya diyabeti azaltıp böbrek hastalıkları riskini en aza indirir.

Solunum sorunları: Bamya, astım gibi solunum sorunlarına iyi geldiği bilinen C vitamini içerir. Çalışmalara göre C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketmek az bir miktarda olsa bile, solunum sorunlarını en aza indirmeye yardım eder.

Sağlıklı cilt: C vitamini cildi genç ve canlı tutmaya yardımcı olur. Ayrıca vücut dokularının onarılması ve büyümesinde rol alır. Bu da kolajen oluşumunu ve cildin renk değişimini iyi yönde etkiler. Bamya C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bundan yararlanmak için bamya bölgesel olarak da cilde uygulanabilir. Bunun için bir avuç bamya yumuşayana kadar kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Daha sonra ezilir ve yüze uygulanır. 5 dakika bekletildikten sonra temizlenir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir