Ginseng Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Ginseng
Ginseng

En yaygın kullanılan bitkisel takviyelerden biri olan ginseng kısa ve etli kökleri sahip, yavaş büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Botanikte Panax cinsi yaklaşık 12 farklı türün ortak adıdır. Ginseng sadece kuzey yarımkürede bulunur. En yaygın iki türü Amerikan ginsengi ve Asya ginsengi ya da kırmızı ginsengdir.

Besin içeriği bakımından çok değerli bir bitki olan ginseng Asya’nın bazı bölgelerinde, Kuzey Amerika ve soğuk iklimlerde yetişir. Kökleri tıbbi kullanıma uygundur. Ginseng bitkisinin kökü 5000 yılı aşkın bir süredir Çin’de ilaç olarak kullanılır. Stres ve değişen koşullara karşı vücudun uyum sağlama yeteneğini artırır. Kökleri genellikle çay şeklinde demlenir. Aynı zamanda tablet, kapsül ve sıvı ekstresi olarak kullanılır.

Stres Giderici

Ginsengin bir uyarıcı olarak stres seviyesini azalttığı bilinir. Aynı zamanda metabolizmayı düzenler ve enerji seviyesini artırır.

Anti-aging

Ginseng serbest radikallerin oluşumunu engelleyen, önemli bir antioksidan kaynağıdır. Anti-aging olarak yaşlanma belirtileri yavaşlatmaya yardımcı olur.

Zihinsel Uyarıcı

Ginseng çayı beyin hücreleri sağlığını teşvik eder. Konsantrasyonu ve bellek fonksiyonlarını uyarır.

Cilt Sağlığı

Vücutta kan akışını uyararak, cildi genç ve nemli tutmayı sağlar. Anti-aging etkisi ile erken yaşlanma belirtilerini önler. İnce çizgi ve kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Stres ve Anksiyete

Ginseng, metabolizmayı uyarıcı ve enerji seviyelerini artırıcı da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sinir sistemini üzerinde etkiye sahiptir.

Afrodizyak

Ginseng özellikle Uzakdoğu’da güçlü bir afrodizyak olarak görür. Düzenli kullanıldğında erektil disfonksiyon sorununun tedavisine yardımcı olur.

Kilo Kontrolü

Ginseng çayı doğal bir iştah bastırıcıdır. Obezite ile mücadelede yardımcı olur.

Kan Şekeri Kontrolü

Diyabetiklerde kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesine yardımcı olur.

Menstrüel Şikayetler

Düzenli ginseng çayı tüketimi menstrüel kramp ağrılarını hafifletir.

Saç Sağlığı

İçerdiği doğal bir karbonhidrat ile erkek tipi kelliği önler. Saç folikülü sağlığını artırır. Kepek ve saç dökülmesi gibi şikayetleri azaltır.

Uyarı: Ginseng çok güçlü bir bitkidir ve vücutta negatif reaksiyonlara neden olabilir. Tüm sağlık takviyeleri gibi tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır. Etkileri genellikle hafif olmakla birlikte, bazı kişilerde alerji, baş ağrısı, gastrointestinal şikayetler ve uyku sorunlarına neden olabilir. Hamile ve emziren kadınlarda, ayrıca ilaç kullanan kişilerde ginseng kullanımı tavsiye edilmez.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir