Ihlamur Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Ihlamur
Ihlamur

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada yüzyıllardır alternatif tıp alanında kullanılan ıhlamur, çeşitli kullanım şekilleri ile birçok hastalığın tedavi sürecinde etkin bir rol oynamıştır. Ihlamurgiller familyasından ıhlamur ağacının yaklaşık 5-10 cm büyüklüğündeki yapraklarının en yaygın tüketim şekli kurutularak çayının yapılmasıdır.

Ihlamur yapraklarının tedavi amacıyla kullanıldığı başlıca hastalıklar şunlardır:

  • Bağırsak kurdu: Ihlamur yaprakları kurutulup saklandıktan sonra düzenli olarak günde 1-2 bardak içildiğinde bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurdu, daha çok kilo alma sorunu çeken kişilerde görülür. Ihlamur, bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan başlıca metodlardan biridir.
  • Kabızlık: Sıklıkla kabız olanlar ya da dönemsel olarak bu şikayette bulunan kişiler ıhlamur çayı ile sıkıntılarını giderebilirler. Özellikle akşamları birer bardak ıhlamur çayı içilmesi tedavi sürecine büyük ölçüde katkı sağlar.
  • Öksürük ve bronşit: Ihlamur bitkisinin kurutulan yaprakları ve otsu yapıları, yalnızca birkaç tanesi olmak üzere bir su bardağı içindeki sıcak suya koyulur. Demlendikten sonra hazır hale gelen ve gün içinde içilen 2-3 bardak ıhlamur çayı, öksürük ve bronşit gibi sorunları çözmek için idealdir. Ihlamurun içindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra, bitkinin sıcak suda çözünenerek açığa çıkan farklı bileşenlerinin de bu sorunlara iyi geldikleri bilinir.
  • Mide üşütmesi: Mide üşütmesi problemlerinde tüketilen ıhlamur çayı, mideyi büyük ölçüde ısıtır ve sarar. Özellikle mide üşütmesinin daha çok yaşandığı kış aylarında günde birkaç bardak ıhlamur çayı içilmesi pek çok sorunu çözecektir. Ayrıca, vücut direncini yükseltip bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle kış mevsiminde sıklıkla görülen grip ve nezle gibi hastalıkların da kolay atlatılmasına yardımcı olur. Ateşin düşürülmesi ve boğaz ağrılarının giderilmesinde de etkilidir.
  • Böbrek taşı ve kumu: Böbreklerinde taş ya da kum olan kişilerin ıhlamur çayı tüketmesi taşları doğrudan dökmese de böbrekleri çalıştırmaya yardımcı
  • Zayıflama: Sabahları aç karna içilen ıhlamur çayı metabolizmanın hızlanmasına ve vücudun daha etkili çalışmasına yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir