İncir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


İncir
İncir

Hastalıklara bitkisel çözümler geliştirilirken bazı bitki ve meyveler öne çıkar. İncir de hastalık tedavilerinde kullanılan bir bitkidir. Özellikle bitkisel çözümler düşünüldüğünde ilk akla gelenler arasında incir yer alır.

Kanserli hücrelerin büyümesini önler: İncir meyvesi “benzaldehit” içerir. Bu madde, kanserli hücrelerin büyümesini önleyen bir yapıya sahip olduğu için söz konusu sıkıntıların yaşandığı zamanlarda alternatif bir iyileşme yöntemi olarak kullanılır. Kansere doğrudan bir çare değildir; ancak yine de kanserli hücreler ile verilen savaşta, yeterli miktarda tüketildiği takdirde hastaya yardımcı olur.

Siğile karşı incir yaprağının sütü kullanılır: Daha çok çocuklarda görülen siğiller, bir takım maddeler ile geçirilmeye çalışılsa da daha çok incir yaprağının sütü ile iyileşir. Körpe incir yaprağından elde edilen (sızdırılan) süt siğilin üzerine sürülür. İncir yaprağının sütünden yararlanmak hem doğal hem de bitkisel bir çözüm olduğu için aynı zamanda son derece de güven veren bir uygulamadır.

Çıbanlara karşı yara lapası olarak kullanılır: Körpe incirin yapraklarından elde edilen yara lapası çıbanlara sürülür ve bu çıbanlar da kısa süre içinde olgunlaşır ve baş verir. Ortaya çıkan baş ise kolayca delinir ve yara iyileşir. Körpe incir yaprağı ezilerek söz konusu yara lapası hazırlanabilir.

Diş ve kemik gelişimi için tüketilir: Süt içmeyi sevmeyen ya da farklı sebepplerden dolayı süt içemeyen kişilerde kalsiyum ve çeşitli mineral eksiklikleri oluşacaktır. Bu eksiklikler ise doğrudan diş ve kemik sağlığına olumsuz olarak yansır. Bu kişiler incir tüketirlerse söz konusu mineralleri ve eksik maddeleri incirden alabilirler. Özellikle kemik ve diş sağlığı konusunda takviyeye ihtiyaç duyan kişilerin incir yemeleri önerilir.

Müshil için kullanılır: Kurutulmuş incirlerin doğranması ve üzerine de kaynar su ilave edilmesi ile hazırlanan içecek müshil görevi görerek çocuklara içirilebilir. Günde 2 ya da 3 bardak içirilebilen bu içecek kuru incir parçalarının 10 – 15 dakika kadar kaynar suda demlenmesi ile elde edilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir