Avokadonun Bilmediğiniz Faydaları


Avokado

Oval şekilli yeşilimsi renkte olan avokado ortasında çekirdeği bulunan bir meyvedir. Anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan avokado defnegiller familyasına ait ağaçlarda yetişir. İçeriği yoğun ve kremsi olan bu meyve yaklaşık 20 çeşit vitamin bulundurur.

Yapılan araştırmalara göre avokado besleyici olması açısından mucizevi bir meyvedir. Her meyve gibi içerisinde belli miktarda karbonhidrat ve yağ barındırır. Ama avokadodaki yağ oranı sağlıklı limitler içerisindedir. Avokadonun metabolizmamızdan cildimize kadar pek çok faydası vardır.

Avokadonun Yararları Nelerdir?

Avokado
Avokado

1. Diyet dostudur: Avokado diyet dostu bir meyvedir. İçerisinde vücudu tok tutan enzimler yer alır. Bu da özellikle diyet yapanların ve formda kalmak isteyenlerin kilo kontrolü yapmasını kolaylaştırır.

2. Kalbi korur: Avokado kalp dostudur. Kalp faaliyetlerini düzenler, kalbi canlı ve dinç tutar.

3. Göz sağlığını korur: Avokado gözleri besleyen çeşitli vitaminlere sahiptir. Bu nedenle yaşa bağlı olarak gelişen bazı göz komplikasyonlarını önlemede yardımcıdır. Daha sağlıklı gözler için avokado birebirdir.

4. Kanseri önler: Yapılan araştırmalara göre avokado pek çok kanser türüne karşı vücutta bağışıklık geliştirmeye yardım eder. Bunun yanı sıra kemoterapi gibi tedavilerin etkilerini azaltır ve tedavi sürecinin olumlu geçmesine katkıda bulunur. Kanser hücrelerinin büyümesini önlediği de yapılan son araştırmalarla kanıtlanmıştır.

5. Bebeklere faydalıdır: Avokado bebekler üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunan vitamin ve mineraller açıısndan zengindir.

6. Depresyonla savaşır: Folik asit yönünden zengin olan avokado depresyonu engelleyen hormonların vücut tarafından üretilmesini sağlar. Bu yönüyle depresyonda da etkilidir.

7. Sindirime yardımcı olur: Tam bir lif kaynağı olan avokado sindirime yardımcı olmasının yanında kabızlığı önler ve hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Ayrıca kolon kanseri riskini azalttığı da araştırmalarda kanıtlanmıştır.

8. Kolesterolü önler: Avokado kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kontrol altında tutar. Bu nedenle oluşabilecek olan bazı kalp rahatsızlıklarını da önlemede faydalıdır.

9. Cildi besler: Avokado aynı zamanda maske veya krem özü olarak cilde de uygulanabilir. İçerisindeki A, E ve C vitaminleri sayesinde cilde esneklik ve yumuşaklık kazandırır, cilt sağlığını korur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir