Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Yöntemler


Diyet

İnsanları hastalıklara karşı koruyan, tümör hücreleri ve patojenleri tanıyarak yok eden sisteme bağışıklık sistemi adı verilir. Bağışıklık sistemi, vücuda giren yabancı maddeleri tarayarak hastalık oluşumunu engeller. Geniş bir çalışma sistemine sahip olan bağışıklık sistemi, birbirine benzer yapıda bileşenlerin ayrımını yapar Z ve onları vücut hücrelerinden ayırabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin tüketimi ve arttırılması kişinin sağlığını olumlu yönde etkiler.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bazı besinler bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıklara yakalanma riskini artırır. Genetik faktörler, çevresel etkiler ve yaşam tarzı bağışıklık sistemini etkiler. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler bağışıklık sistemini güçlendirilebillir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan etmenlerin başında kötü beslenme, uyku düzensizliği, alkol kullanımı, stres ve UV ışınlarına maruz kalma gelir. Bu tür durumlardan uzak kalınarak bağışıklık sisteminin zayıflaması engellenebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal yöntemler

  • Vitamin içeren besinlerin tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle A, C, B ve E vitaminleri sistem için önem taşır. Süt ve yumurtada bulunan A vitamini akyuvar hücrelerini güçlendirir. B6 vitaminin yeterince alınmaması sistemin baskılanmasına sebep olur. E vitamini ceviz, badem, soya gibi besinlerde bulunur. C vitamini ise
  • Her besinin yeterli düzeyde ve dengeli olarak tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlü olması için önem taşır. Aksi halde tek tip beslenme şekli bağışıklık sistemini zayıflatır ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açar.
  • Deniz balıklarının tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Balık, yapısında bulunan Omega-3 ve sağlıklı yağlarla vücuda ve sisteme faydalı olur.
  • Vücut fonksiyonlarının gerektiği gibi işleyebilmesi için önem taşıyan su, bağışıklık sistemi üzerinde de etkilidir. Bu nedenle günlük su tüketimi arttırılarak bağışıklık sistemin güçlenmesi sağlanır.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir