Meyan Kökü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Meyan Kökü
Meyan Kökü

Baklagil ailesinden olan, sulak ve nemli bölgelerde yabani olarak yetişen bir bitki olan meyan kökünün boyu ortalama olarak 120-150 cm’ye kadar uzar, çok yıllık bir bitkidir. Akdeniz ülkelerinde, Güneydoğu Avrupa’da ve Asya’nın bazı kesimlerinde yetişen meyanın anavatanı Rusya ve Çin’dir. Mavi, mor çiçekleri olan meyanın toprak altında boyu 1 metreye kadar ulaşan bir kök yapısı bulunur. Meyan kökünün içeriğinde günümüz tıbbında ilaç olarak kullanılan birçok yararlı madde bulunur.

Meyan bitkisi M.Ö 2000’li yıllardan itibaren kullanılır. Günümüzde de meyan kökü kullanımı yaygınlaştı. Meyan kökü başlıca kola üretimi gibi sağlıksız bir içeceğin üretiminde kullanılmasına karşın aslında insan sağlığına oldukça fazla fayda sağlar. İçerdiği güçlü maddeler ayrı ayrı ilaç olabilecek niteliktedir. Meyan kökünün içinde tıbbi ilaçlarda kullanılan kumarin, izoflavan, flamorait, saponin, glisirizin gibi maddeler bulunur. İlaçlar içerisinde kullanımının yanı sıra kapsül olarak kullanılır. Ayrıca balı veya çayı yapılarak da tüketilir.

Meyan çayı için yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü 1 fincan kaynar suda demlenir ve süzülerek içilir. Meyan balı ise meyan köklerinin kaynar su ile karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılmasıyla yapılır. Toz ya da çubuk halde bulmak mümkündür.

Ülser ve gastrit tedavisinde kullanılır. Ülserin yayılmasını engellediği ve ülserin büyüklüğünü ciddi oranda azalttığı tıbbi olarak ispatlanmıştır. Onikiparmak bağırsağı kanserinde ise meyanın kimyasal ilaçtan daha hızlı iyileştirme sağladığı gözlemlenmiştir. Bronşite ve öksürüğe iyi geldiği de saptanan meyan kökü göğsü yumuşatıcı ve balgam söktürücü etki gösterir. Soğuk algınlığı septomlarını iyileştirici etkisi diğer bir faydası olarak söylenebilir. Meyan kökünün ayrıca vücutta virüslere karşı etki gösteren interferon düzeyini artırdığı da görülür. Menapozun semptomlarını tedavi etmek için kullanılan meyan, yorgunluk şikayetlerinde kuvvet verici olarak kullanılır.

Meyan kökünden istenilen faydayı sağlayabilmek için bilinçli şekilde kullanılması gerekir. Sürekli ve yüksek miktarda kullanım toksik etkiye neden olabilir. Ayrıca meyan kökü kullanımı sırasında potasyum eksikliği oluşabileceği için potasyum içeren gıdaların tüketilmesi de tavsiye edilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir