Argan Yağlı Şampuanların Faydaları Nelerdir?


Argan
Argan

Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen argan yağı yüksek oranda E vitamini içerir. Saça ve cilde birçok faydası bulunan bu yağ hafif yapısı sayesinde saç derisine hızlı bir şekilde işler. Düzenli bir şekilde kullanıldığında ise saçlar daha parlak ve güçlü bir görünüm kazanır.

Argan Yağlı Şampuanın Faydaları

  • Saçı ve saç derisini nemlendirir.
  • Saçın kırılmasını önler.
  • Saç tellerinin güçlü görünmesine yardımcı olur.
  • Saç dökülmesini önler.
  • Seyrek yapılı saçları sıklaştırır.
  • Saçın uzamasını sağlar.
  • Saç derisinde oluşan sivilce ve kaşıntıyı önler.
  • Kepeklenmeyi engeller.

Argan Yağlı Şampuanların Kullanımı

Argan yağlı şampuan satın alınırken içeriğindeki argan yağının oranına dikkat etmek gerekir. Yağ oranı düşük ürünlerin saça etkisi bulunmaz. Kaliteli argan yağlı şampuan ıslak saça 3 dakika uygulanmalıdır. Saç derisine masaj yapılmalı ve sonra bir tarak yardımı ile saç taranmalıdır. Bu şekilde saçın her teline yağın işlemesi sağlanır.

Şampuanın saçta bekleme süresi saçın uzunluğuna göre ayarlanmalıdır. Kısa ise 10 dakika uzun ise 20 dakika bekletilmelidir. Daha sonra saç bol su ile durulanmalıdır. Argan yağlı şampuan haftada 3 kez kullanılmalıdır.

Argan yağlı şampuanı kullanmak istemeyenler kendi kullandıkları şampuana argan yağını karıştırmalıdır. Öncelikle bir aktardan % 100 katkısız argan yağı alınır. Argan yağı, argan yağlı şampuanlardan daha pahalıdır. Bunun sebebi yağın daha uzun süre kullanılmasıdır. Saçlar kuru ve yıpranmış ise şampuana argan yağı daha fazla eklenmelidir. 250 ml bir şampuan için 15 damla argan yağı yeterlidir. Islak saça uygulanma yapılır. Saç derisine 5 dakika masaj yapılmalıdır. Daha sonra saç nemli bir havlu ile sarılır. 30 dakika bekledikten sonra bol su ile durulanır.

Argan yağı karıştırılan şampuanlar daha az köpürür. Bunun sebebi argan yağının sülfat içermesidir. Şampuanın yanında argan saç bakım yağı da kullanılırsa saçlar daha güçlü bir  görünüm kazanır. Saç bakım yağı ile saç uçlarına masaj yapılır. 1 saat bekletilir. Daha sonra saç, şampuan ile tekrar durulanır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir