Himalaya‬ ‪Tuzu Nasıl Kullanılır?


Himalaya‬ ‪Tuzu
Himalaya‬ ‪Tuzu

Rafine edilmiş tuzun zararlarının ortaya çıkması ile birlikte son dönemlerde Himalaya tuzu, sağlık açısından mutfaklarda yer bulmaya başlamıştır. İşlenmemiş ve doğal yapısı yanında, içeriğinde yer alan 84 mineral ile Himalaya tuzu, vücutta pH değerini dengeleyerek toksinleri atması, hidrasyonu geliştirmesi, kan şekerini dengelemesi bakımından faydalıdır.

Himalaya tuzu, kan basıncını dengelemesi bakımından tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerce de tüketilebilecek özelliktedir. Himalaya tuzu bunlarla birlikte hormonları dengeleyici özelliğine bağlı olarak kilo verilmesini destekler, uykuyu dengeler ve antihistaminik görevi görerek alerjik reaksiyonları engeller.

Himalaya Dağları’ndan çıkarılan ve suda çözülebilme özelliğine rağmen herhangi kimyasal bir değişime uğramayan Himalaya tuzu, yemeklerde cam bir kavanoz içerisine ¼ oranında doldurularak ve geri kalan kısmına su eklenerek kullanılır. Sole olarak isimlendirilen bu işlemde kavanoz içerisinde sallanarak karıştırılan tuzun bir gece bekletilerek kavanoz dibine çökmesi beklenir. Sole yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta oksitlenme ihtimaline karşılık tuzun da reaksiyona geçmemesi için kavanoz kapağının metal olmasından kaçınmaktır. Hazırlanan sole tuz tüm yemeklerde kullanılabilir.

Himalaya Tuzunun Diğer Kullanım Alanları

Tuz Terapisi

Astım, öksürük, göğüs tıkanıklığı gibi üst solunum ve egzama, dermatit gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelen tuz terapisi stresten kaynaklanan uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunların giderilmesinde etkilidir. Ancak tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunanlar ile kanser ve tüberküloz hastalarının bu terapiden uzak durmaları gerekir. Genellikle hazırlanan tuz odalarında gerçekleştirilen tuz terapisini günde en az 10-15 dakika olmak üzere 5’er dakikalık aralıklarla Himalaya tuzu spreyi olarak bilinen özel cihazlar ile evde de yapmak mümkündür.

Himalaya Tuz Lambaları

Dekoratif açıdan tercih edilebilecek Himalaya tuz lambaları, havadaki polen, toz ve kiri çekmesi bakımından özellikle astım ve solunuma bağlı alerji gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Isındıkça havanın nemini toplayan, nemi topladıkça da negatif iyonları havaya yayan ve bu şekilde pozitif iyonlara sahip olmalarıyla havada kalabilen kirleri nötr hale getirerek havayı temizleyen Himalaya tuz lambası kişiye pozitif enerji vermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, konsantrasyonu artırması ve stresi azaltması bakımından etkilidir. Himalaya tuz lambası özellikle bilgisayar monitöründen ve TV ekranından yayılan radyasyonun etkisini en aza indirmesi bakımından da önemlidir.

Detoks Banyosu

Suda çözülmesi ile birlikte suyun içerisinde yer alan mineraller ve iyotlar ile toksinleri dışarı atması, cildi temizlemesi bakımından faydaları bulunan Himalaya tuzu banyolarda kullanılır. Etkileyici bir detoks olması bakımından tavsiye edilen Himalaya tuzu ile banyoda kullanılacak suyun ılık olması yanında 15 dakikadan fazla kalınmaması gerekir. Himalaya tuz lamba ise dekoratif olarak ev ve ofislerde kullanılmaktadır.

https://tuzlamba.com.tr/urun-kategori/cankiri-tuz-lamba/


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir