Karnabahar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Karnabahar
Karnabahar

Turpgiller ailesine özgü bir kış sebzesi olan karnabahar, yapraklarının lahana ile olan benzerliği ile dikkat çeker. Karnabahar iki yıllık otsu bir bitkidir ve kökeni Doğu Akdeniz bölgesine dayanır. Yaprakları koyu yeşil bir renge sahip olsa da çiçekleri beyaz ve sarımtıraktır. Yapısal olarak fosfor bakımından oldukça zengindir. Sağlık bir yaşam için düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Karnabaharın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Yapısında bulunan yüksek oranda lif ve su nedeniyle sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Özellikle kabızlık probleminin görülmesini engelleyici etkileri vardır. Bunun yanı sıra mide bölgesine de iyi gelir. Mide rahatsızlıklarına yakalanma risklerini azaltır.
  • Karnabaharın kalori değeri oldukça düşüktür. Hem doyurucu hem de düşük kalorili olması nedeni ile kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Düzenli olarak karnabahar tüketen kişilerin obezite olma riskleri oldukça düşüktür.
  • Düzenli karnabahar tüketilmesi kalp sağlığı açısından da faydalıdır. Kalp rahatsızlıklarının görülme risklerini azaltır.
  • Yapısal özellikleri nedeniyle kan şekerinde dalgalanmalar görülmesine neden olmaz. Bu nedenle de diyabet problemi yaşayan kişilere karnabahar tüketmeleri tavsiye edilir.
  • İdrar söktürücü özellikleri vardır. Bu özelliğinden dolayı böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Böylelikle böbrek rahatsızlıklarının görülme risklerini azaltır.
  • İçeriğinde bulunan yüksek oranda B vitamini ile beyin ve sinir sisteminin gelişimine olumlu yönde etki yapar. Ayrıca, içeriğinde yer alan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Başta üst solunum yolları hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı vücuda direnç verir.
  • Yapısında bulunan anti-kanser bileşenler sayesinde kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmalarını engeller. Böylelikle kansere karşı koruma sağlanmış olunur.

Birçok faydasına rağmen her besinde olduğu gibi karnabaharın da gereğinden fazla tüketilmemesi gerekir. Özellikle böbrek taşı problemi olan kişilere karnabahar tavsiye edilmez. Ayrıca gut hastalığı olan kişilerin karnabahar yemeleri de çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden tavsiye edilmez.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir