Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?


Yumurta
Yumurta

Yumurta anne sütünden sonra ilk sırada gelen önemli bir besindir. Besinler arasında tüm besin değerlerini taşıyan tek besindir yumurta. Protein bakımından ise besinlerin arasında en kaliteli protein yumurta da bulunmaktadır çünkü insan vücudunda sentezlenmeyen ve mutlaka vücudumuzun alması gereken “elzem amino asitleri ” yumurtada bulunmaktadır.

Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan yumurta kahvaltılarımızın vazgeçilmezi konumundadır. Özellikle de vücut geliştiricilerin sıklıkla tükettiği haşlanmış yumurtanın insan sağlığına tüm faydaları doga.gen.tr’de.

Vücut geliştirme ile ilgilenen insanların favori yiyeceklerden bir tanesi de haşlanmış yumurtadır. Eğer vücut geliştirme işini düzenli olarak yapıyor ve haşlanmış yumurtanın nimetlerinden hala faydalanmıyorsanız, bir anca tüketmeye başlamalısınız.

Yumurta, özellikle de vücut çalışanlar için eşsiz bir protein kaynağı konumundadır. Haşlanmış yumurtanın içerisindeki protein çeşidi, kasların yapı taşı amino asitleri içinde bulundurmaktadır. Diğer protein çeşitlerine göre yumurtanın kaslara daha çok fayda sağlamasından dolayı temel protein ihtiyacı olarak görülmektedir.

Haşlanmış Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Yumurta
Yumurta

Ucuz Protein Kaynağı

Protein oranı olarak oldukça zengin olan ve kalitesi yönünden de mükemmel olması vücut geliştirme sanatında haşlanmış yumurtanın önemli bir yer tutmasını sağlamaktadır. Ortalama 1 adet yumurta içerisinde 6 gram protein bulunmaktadır ve ülkemizdeki para/protein oranına bakılarak en ucuz protein kaynağıdır diyebiliriz.

Kaliteli Protein

Yumurtanın içerisindeki proteinin çok yüksek kaliteye sahip olmasını göz önünde bulundurduğumuzda, neden vücut geliştiricilerin diyetlerinin en önem verdikleri parçalarından biri olduğunu daha iyi kavrayabiliyoruz.

Vitamin Kaynağı

Haşlanmış yumurta, her ne kadar yüksek protein oranına sahip olsa da bu onu popüler yapan tek şey değil. Yumurtanın içerisinde K, E, B12, B6, B2, B1, D ve A vitaminleri de bulunmaktadır. Ayrıca çinko, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller yönünden de oldukça zengindir.

Tok Tutar

Haşlanmış yumurtanın bir diğer faydası da tokluk hissini uzun süre boyunca koruyabilmesidir. Özellikle fitness ile ilgilenen insanlar sabahları en az 5 adet yumurta tüketmelidirler. Yumurtanın içerisindeki doymuş yağlar sizi daha uzun süre tok tutacak ve gereğinden fazla beslenerek yağ oranınızı artırmanızı önleyecektir.

Kolesterol Dostudur

Bir adet yumurta içerisinde ortalama olarak 5 gram yağ bulunmaktadır. Bu yağdan haricen 2 gram kadar daha doymuş yağ bulunur. Yaygın bir inanış olarak kabul gören yumurtanın sarısı içerisindeki yağların kolesterolü yükselttiğine yönelik inanış doğruluğu yansıtmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda yumurta sarısının kandaki kolesterolü yükseltmediği tespit edilmiştir.

Haşlanmış yumurtanın diğer faydaları

Düzenli bir şekilde vücut geliştirme antrenmanlarına devam ediyorsanız, haşlanmış yumurtayı beslenme programınızdan eksik etmemelisiniz. Haşlanmış yumurta dışında sahanda yapmayı tercih ediyorsanız 2 çay kaşığı tereyağı ve 2 çay kaşığı zeytinyağından daha fazla eklememeye özen göstermelisiniz.

 • İçerisindeki A vitamini göz sağlığını korur
 • Daha sağlıklı kemik ve dişlere sahip olmanızı sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • E vitamini ile daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar
 • İçerisindeki demir miktarı ile kan yapımına yardımcı olur
 • Çocukların daha sağlıklı gelişmesini sağlar
 • Gebe kadınlarda bebek gelişimini artırır.

Haşlanmış Yumurtanın Besin Değerleri

Haşlanmış yumurta içerisinde pek çok vitaminin yanı sıra fosfor, demir ve çinko bulunmaktadır. Vücuttaki aminoasit ihtiyacını en kaliteli şekilde karşılayan haşlanmış yumurtayı vücut geliştirme yapanların günde 5 taneye kadar tüketmesinde her hangi bir sakıncaya rastlanılmamıştır.

1 adet 50 gr haşlanmış yumurta besin değerleri
 • Karbonhidrat / 0.34 gr
 • Protein / 6.22 gr
 • Yağ / 5.4 gr
 • Kolesterol / 191 mg
 • Sodyum / 36.5 mg
 • Potasyum / 48.5 mg
 • Kalsiyum / 27 mg
 • Vitamin A / 141 IU
 • Demir / 0.8 mg

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir