Kimyon Çayının Faydaları


Kimyon
Kimyon

Kimyon, lezzetli bir baharat olmasının yanında, besin değeri açısından oldukça yüksek bir gıda olup birçok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Kimyonun anavatanı Mısır’dır. Birçok ülke mutfağında kimyon kullanılmaktadır. Kimyonun sıklıkla yetiştirildiği ülkeler arasında Çin ve Hindistan gelmektedir. Bilinen çok eski baharatlardan biri olan kimyon, ülkemizde genellikle Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde yetişmektedir. Yaklaşık 15-20 cm uzunluğa sahip olan kimyon bitkisinin tohumları koyu sarı bir renktedir. Tohumları keskin olup, hoş bir kokuya sahiptir.

Ülkemizde kimyon genellikle köfte, et ürünleri, çeşitli kebaplar, turşular için lezzet veren bir baharat olarak kullanılmaktadır. İtalya’da tuzlu bisküvilerin içerine kimyon da katılmaktadır. Almanya mutfağında bazı yöreler, ekmek içerisine kimyon katarken, Hollanda’da ise bazı özel peynirlere koku vermek amacıyla kimyona yer verilmektedir. Sıklıkla toz şeklinde, öğünlerin hazırlanması esnasında kullanılan kimyon, çay olarak da tüketilebilmektedir. Kimyonun kalp hastalıklarına ve demir eksikliğine bağlı anemiye iyi geldiği belirtilmektedir.

İçeriğinde bol miktarda demir ve mineral bulundurmaktadır. Bazı çalışmalar ise, sindirim sistemine ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olduğu yönündedir. Kimyon çayının faydaları özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan, soğuk algınlığı, sinüzit, bronşit gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Oldukça değerli bir mineral olan magnezyum mineralini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu yönüyle de kalp rahatsızlıklarından korunmada, tansiyonun dengelenmesinde ve alınan kalsiyumun vücut tarafından emilmesinde kimyonun oldukça önemli bir etkisi vardır. Günlük alınması gerekli olan magnezyum mineralini, bir yemek kaşığı kimyon kullanarak alabilirsiniz. Bunun yanında alınması gereken demir miktarının da sini karşılamaktadır. Demir eksikliği çeken kişilere, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olan kimyon tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Kimyon çayının faydaları şöyledir: İyi bir balgam söktürücü özellik gösterir. Öksürmeyi teşvik edici özelliğiyle, boğazlar ve akciğerdeki doluluğu boşaltarak balgamın dışarı atılmasına yardımcı olur. Üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılır.

Antiseptik bir özellik gösterir. Sinüzit, astım, zatürre gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. İdrar yollarının enfeksiyonlarına karşı tedaviye yardımcı olur. Kimyon çayının faydaları arasında demir eksikliğine bağlı anemi tedavisi de gelir. Böbrekleri ve karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Kalp sağlığının korunması için yardımcı olur. Şeker düzeyini dengelemeye yardımcı olması da, kimyon çayının faydaları arasındadır. Diyabet hastası kişiler kimyon çayını içmeden önce hekime danışmalıdır. Bazı bünyelerde kimyon çayının kan şekerini düşürdüğü görülmektedir.

Uykusuzluğa iyi geldiği söylenmektedir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yarar. Kimyon çayı, çocukların karın ağrısını ve gaz sancılarını giderme konusunda oldukça başarılıdır. Geleneksel olarak astım hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Kolik ve karın ağrısı şikayetlerine iyi gelmesi de kimyon çayının faydaları arasındadır. İçeriğinde bol miktarda magnezyum ve demir mineralleri vardır.

Kimyon Çayının Hazırlanması Kimyon çayının faydaları için, aktardan alacağınız kimyon tohumlarını deneyebilirsiniz. 1 çay kaşığı kimyon tohumunu 2 su bardağı su katılmış bir tencereye ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra kimyon çayını yaklaşık beş dakika demlenmeye bırakın. Kimyon çayı, sarı bir renge dönüştüğünde içilmeye hazırdır. Dilerseniz, çayınızın tat yoğunluğunu arttırabilirsiniz. Kimyon tohumlarının miktarını arttırıp demlenme süresini de uzatabilirsiniz. Bu şekilde tadı daha yoğunlaşacaktır. Tadını değiştirmek isterseniz, içerisine bal katarak da tüketebilirsiniz.

Kimyonun Yan Etkileri Nelerdir: Genellikle güvenilir bir bitki olarak kabul edilen kimyon, yine de kullanılan bazı ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Her bitkide olduğu gibi kimyonun da fazla kullanımı, çeşitli yan etkiler doğurabilir. Kimyon yağının doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bunun yanında gebe ve emziren kadınların kimyon kullanımına bağlı yan etkileri hakkında henüz bir araştırma bulunmamaktadır. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, kimyon çayı tarifini denemeden önce mutlaka doktorunuza danışarak bilgi almalısınız.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir