Kırkkilit Otunun Faydaları


Kırkkilit
Kırkkilit

Kırkkilit otu Çin, Yunanistan, İtalya ve ülkemizde birçok hastalığın tedavisi için kullanılan şifalı bitkilerdendir. Halk arasında daha çok “katırkuyruğu, atkuyruğu” olarak bilinen bitkiye “kuş kuyruğu ve tiki kuyruğu” otu da denilmektedir. Kırkkilit otunun faydaları sayılamayacak çoktur ve özellikle bronşit, kanama, tırnak sağlığı kemik erimesi gibi hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.

Kırkkilit otu içeriğindeki maddelerin zenginliğiyle son yıllarda dikkatleri üstüne çekmiş ve çoğu sağlık probleminin çözümünde kullanılmaya başlanmıştır. Magnezyum, yağ asitleri, kalsiyum ve demir minareleri bakımından zengin olan bitkinin özellikle toprağa yakın olan kısmı bitkisel tedavilerde kullanılır. Bununla birlikte çiçeksiz olan bitkinin kurutulmuş hali ve yapraklarının da sağlık açısından faydaları büyüktür. Ayrıca kırkkilit otu insan sağlığı açısından önemli olan “silisyum” maddesini içerdiği için kemik gelişimi ve özellikle saç dökülmesi problemi olan kişilerde kullanılmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu tür hastalıklarda daha çok kırkilit otundan hazırlanmış çayların tüketimi önerilir. Bu şifalı bitkinin en önemli faydalarını şöyle sıralamak mümkündür.

Kırkkilit Otunun Faydaları

Kırkkilit
Kırkkilit

Kemik Erimesi: Kırkkilit otu ile yapılan araştırmalarda, bitkinin kemik yoğunluğunu arttırdığı ve kemik zayıflaması sonucu ortaya çıkan osteoporoz hastalığının tedavisinde destekleyici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Saç Bakımı: Saç dökülmelerine karşı çok büyük etkileri olan bitkinin saçların uzamasını da sağladığı bilinmektedir. Saç kırıklarını engellemek, saçın daha çabuk uzamsını sağlamak ve saç dökülmelerini engellemek için, kırkkilit otundan hazırlanmış çaylar içilmeli veya macun haline getirerek saç diplerine sürülmesi tavsiye edilir.

Tırnak Sağlığı: Kırk kilit otunun zengin selisyum içerdiğinden az önce bahsetmiştik. Selisyum saç ve tırnak gelişimi önemli olan minerallerin başında gelir. Bu sebeple tırnak kırılması ve tırnak üzerinde oluşan beyaz lekelenme şikayetleri olanlar için ilk önerilen bitkilerin başında gelir.

Cilt Hastalıkları: Kırkkilit otunun faydaları arasında en dikkat çekici olanlardan biriside cilt hastalıkları içinde kullanılmasıdır. Özellikle egzama, akne, kaşıntı ve ufak yanıkların daha çabuk iyileşme göstermesi için en yaygın kullanılan bitkisel kürlerdendir. Bu nedenle birçok kozmetik ürününde kırk kilit orunun içeriğindeki silika maddesi kullanılmaktadır. Kırkkilit otundan hazırlayacağınız macunu haftada birkaç kez cildinize sürüp yaklaşık 15 dakika bekletip daha sonra ılık suyla yıkarsanız cildinizdeki değişikli hemen fark edeceksiniz. Ayrıca ciltteki akneler için kırkkilit otunun çayını hem içebilir hem de cildinize sürebilirsiniz.

Basur: Kırkkkilit otundan yaptığınız çayı yemeklerden yarım saat önce aç karnına içerseniz, basur kaynaklı ağrıların azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca basur kanamalarının da durdurmak için iltihap önleyici etkisi olan bitkiyi kullanmak iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Kırkkilit otunun faydaları yalnız bunlara sınırlı değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sayısız hastalığın tedavisinde alternatif ve destekleyici tedavi olarak kullanılan bitkinin diğer faydalarıda şunlardır.

-Anti mikrobik ve iltihap önleyici özelliği sayesinde vücudun çeşitli yerlerinde çıkan çıbanların ve diş eti iltihaplanmalarının geçirilmesinde de kullanılmaktadır. Diş etleri için kırkkilit otu çayı hazırlanıp gargara yapılırsa hastalık şikâyetlerinin azalacağını göreceksiniz. Ayrıca çıbanlar için bitkiden yapılan macunlarda çok etkili bir formüldür.

Kırkkilit otu, uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı bir gerçektir ve tedavi için kullanılan hastalıklardan biride böbrek taşlarının düşürülmesidir. Bununla birlikte birçok kişi idrar sökücü özelliğini fark etmiş ve vücuttaki zararlı toksinlerin giderilmesi için yaygın bir şekilde kullanmıştır. Kırkkilit otunun faydaları olduğu gibi çok fazla tüketildiği takdirde sağlık için bazı yan etkileri de olabilir. Bu sebeple destekleyici tedavi olarak kullanacağınız bu bitkiyi mutlaka doktorunuz danışarak kullanmak daha sonra oluşabilecek farklı sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için önemlidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir