Kırmızı Mercimek Faydaları Nelerdir?


Kırmızı Mercimek

Kırmızı mercimek baklagiller ailesi içerisinde yer alan bir besindir. Kabuksuz bir mercimek türü olan kırmızı mercimeğin nişasta oranı yüksektir. Kırmızı mercimek Türk mutfağı içerisinde çorba, köfte, salata olmak üzere çeşitli şekillerde tüketilir.

Kırmızı mercimeğin en büyük özelliği çok iyi bir protein ve lif kaynağı olmasıdır. Aynı zamanda çeşitli vitamin ve mineralleri yapısında bulundurduğundan insanlara faydalıdır.

Kırmızı Mercimek Faydaları ve Besin Değeri

  • Kırmızı mercimeğin yapısında A ve B vitamini oranları boldur. A vitamini, görme duyularını geliştirir ve göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığı açısından da önemlidir. A vitamininin bir diğer özelliği de kanser oluşma rikslerini azaltmasıdır.
  • B vitamini çeşitlerinden B1, B2, B3 ve B9 vitaminlerini içerir. B1 vitamini eksikliğinde iştahsızlık, kas, sinir ve sindirim sistemlerinde problemler görülür. B2 vitamini enerji üretiminden sorumlu iken, B3 vitamini ise kötü kolesterol seviyesini düşürerek damar tıkanıklığı oluşmasını engeller. B9 vitamini eksikliğinde ise doğumsal anormalliklerin meydana gelmesi ve kanser oluşma riski artar. B vitamini çeşitleri vücut içerisinde depolanamadığı için düzenli olarak alınmalıdır. Bu nedenle de kırmızı mercimek insanlar için oldukça önemli bir besindir.
  • Yüksek lif oranı içermesinden dolayı sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık ve hemeroid tedavilerinde kullanılır. Ayrıca, lif oranı sayesinde uzun süreli tokluk hissi verir. Kan şekeri seviyesinde meydana gelebilecek dalgalanmaları önler.
  • Yapısında bulundurduğu potasyum sayesinde yüksek tansiyonun önüne geçer.
  • Sinir sistemini geliştiren etkileri vardır. Özellikle çocuklarda zekanın gelişmesini sağlar.
  • Doğum yapan kadınlarda süt miktarının artmasına yardımcı olur.
  • Kırmızı mercimek iyi oranlarda demir minerali içerir. Bu nedenle de kansızlığa ve kan hastalıklarına karşı iyi gelir.

Kırmızı mercimek kalori değeri yüksek bir besindir. Bu nedenle tüketimi yapılırken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin uzak durması gereken bir besindir. Aksi takdirde beklenmeyen bir şekilde kilo alımı gerçekleşebilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir