Tülüşah Bitkisi Nedir? Nerede Yetişir, Özellikleri Nelerdir?


Tülüşah
Tülüşah

TülüşahTüllüşah bitkisi bilimsel adıyla Rhaponticoides mykalea dünya üzerinde sadece Kuşadası bölgesinde yetişen endemik ve nesli tükenmek ile karşı karşıya kalan çiçekli bir bitki türüdür. Aydın Gaşağı ismiyle de bilinen bitkinin sayısı kentleşmenin artmasıyla iyice azalmış.

Bölgesi ve bilim için önemli olan bu bitkinin korunması için çalışamalar yapılamaya başlandı. Pamukkale Üniversitesi ve Kuşadası Belediyesinin katkılarıyla yürütülen çalışmalarda Tüllüşahın korunması gerektiği kararı alındı.

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından tüllüşah tohumlarının labaratuar incelemelerinden sonra tekrar çimlendirme çalışmaları yapılacağı söylendi. Endemik bir tür olan Tüllüşah vahim durumda(CR) yani çok yakın gelecekte yok olma riski var. Bu yüzden belediye tüllüşah bulunan arazilerin etrafını çitle çevirerek koruma altına almaya çalışıyor. Aynı zamanda turistik bir yer olan Kuşadası’nda yapılaşmalarda tüllüşahın yaşam alanları dikkate alınarak yapılacak.

Tüllüşah bitkisi boyu yer yer 2.5 metreye kadar uzayan, çiçekleri bir ay açık kalan bir bitki türüdür. Botanik turizmi açısından önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda tıp dünyası içinde çok kıymetli olan bu bitki kanser araştırmalarında kullanılmakta ve ileride bir çok bilimsel çalışma içinde kullanılması öngörülmektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir