Yeşil Çay Nasıl İçilir?


Yeşil Çay
Yeşil Çay

Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Yeşil çay camellia sinensis isimli bitkiden elde edilmektedir ve tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Yeşil çay hemen kurutulur ve oksijenle tepkimeye girmesi engellenir. Bu sebeple de yeşil çay da bulunan antioksidan miktarı siyah çaya göre oldukça fazladır. Ayrıca yeşil çay çok az miktarda kafein içermektedir. Son zamanlarda yeşil çay ile ilgili de birçok soru sorulmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de yeşil çay nasıl içilir sorusudur. Şimdi sizlere yeşil çay nasıl içilir sorusunun cevabını vereceğiz.

Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Öncelikle yeşil çay demlediğiniz zaman çok fazla bekletmeden içmenizi öneriyoruz. Çünkü yeşil çayın beklemesi içerisinde bulunan önemli faydaları yok edecektir. Yeşil çay demlerken bardak poşet veya demlik poşet yeşil çay yerine dökme (toz) olan yeşil çayları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yeşil çayı sabah günün erken saatlerinde içmekte oldukça faydalı olduğu için yataktan kalktığınız zaman aç karnına yeşil çay içebilirsiniz. Sabah aç karnına yeşil çay içmek size çok fayda sağlıyacaktır. Gece boyunca vücudumuzun ürettiği toksin ve artık maddeleri sabah yeşil çay içerek atabiliriz. Ayrıca gece uykuda olduğumuz için vücudumuz sıvı kaybetmektedir, sabah yeşil çay içerek gece kaybettiğimiz sıvıyıda alabiliriz.

Yeşil çayı demlerken de kaynatarak demlemek yerine üzerine sıcak su dökerek demlemenizi öneriyoruz. Normalde evimizde siyah çay demlerken siyah çay demliğe konur ve üzerine sıcak su dökeriz. Bu siyah çay için uygulanabilir ama yeşil çay için uygulanması tavsiye edilmez. Yeşil çayı kaynatarak demlemek yerine üzerine sıcak su atmalı ve 5-6 dakika kadar beklemeliyiz. Yeşil çay zaten kendi kendine demlenmiş olacaktır. Ayrıca yeşil çayın içerisine mümkün olduğunca şeker atmamaya çalışmalısınız. Eğer şeker kullanıyorsanız yeşil çayı tatlandırmak amacıyla şeker yerine bal tercih edebilirsiniz.

Yeşil çayı akşam saatlerinde de içebilirsiniz ama çok geç saatlerde içmekten kaçınmalısınız. Çünkü yeşil çayın içerisinde az da olsa kafein bulunmaktadır. Akşam geç saatlerde kafein alımı uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Özellike uyku problemi olan kişilerin akşam saatlerinde yeşil çay içmemesi önerilmektedir. Yemekle beraber yeşil çay içmekte çok sağlıklı değildir. Yeşil çayı yemekle beraber içmek vücudumuz için gerekli olan demiri almamıza engel olabilir, bu sebeple yemekle beraber yeşil çay içmekten de kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir