Krizantem Nasıl Yetiştirilir?


Krizantem

Latince adı chrysanthemum olan krizantemin ana vatanı Japonya’dır. Kasımpatı olarak da bilinen krizantem iki çeşidi olan çok yıllık bir bitkidir. Bu ayrımda bitkinin sap kısmında bulunan çiçek sayısı etkilidir. Eğer sapta tek çiçek varsa standart krizantemlerdir.

Krizantem (kasımpatı) Nasıl Yetiştirilir?

  • Krizantem dış mekân süs bitkilerindedir. Bitki bahçede ve saksıda rahatlıkla yetişir. Yetiştirilmesi ise oldukça kolaydır. Krizantemin boyu 1 metreye kadar uzayabildiği gibi 40 cm olan bodur türleri de mevcuttur. Direkt güneş ışığı isteği olmayan bu bitkinin güneş ışığı gören bölgeleri ışığa doğru eğilir. Bu eğilmenin önüne geçmek adına krizantem belirli aralıklarla eşit oranda güneş ışığına maruz bırakılmalıdır.
  • Krizantem aşırı soğuk ve sıcağı sevmez. Sıcaklık değerlerinin artışı ya da düşüşü bitkinin yaprak ve kök kısmı için olumsuz etkiler oluşturur. Hava akımından oldukça hızlı etkilenen bir bitkidir.
  • Krizantem köklerinden ayrılarak çoğaltılan bir bitkidir. Kökten ayrılan kısım dikildikten kısa bir süre sonra çiçek açar. Bitkiden daha verimli sonuçlar almak adına Mayıs ayında çoğaltılması önerilir. Yine bakım amacıyla saksı değişimi de bu ayda yapılır.
  • Krizantem bitkisinin toprağına sene bir defa vitamin ve mineral desteğinin sağlanması gerekir. Çünkü bitki topraktaki vitamin ve mineralleri tüketir.
  • Krizantem kış aylarında az sulanmalıdır. Yaz aylarında sıcaklık değerleri yükseldiği için sulama isteği artar. Sulama yaparken toprağın her yerine ulaştığına dikkat etmek gerekir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir