Bezelye İle Nasıl Zayıflanır?


Bezelye
Bezelye

Diyet birçok kişinin uygulamakta ve sonuç olmakta zorlandığı bir konudur. Vücudun kilo alma sebebini bilmeden yapılan yanlış diyetler uzun süre sonuç almayı engelleyebilir. Diyette kilo almaya sebep olan nedenlerden biri de sindirim problemidir. Özellikle kadınların daha çok yaşadığı kilo alma sorununa bezelye iyi çözümdür.

Bezelye sindirim sistemini yavaşlatarak bağırsakları düzene sokan bir sebzedir. Bu yavaşlatma özelliği sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar. Diyet süresince gün içerisinde sık sık acıktıran, enerjiyi ve şekeri düşüren yeme alışkanlıklarından vazgeçilmesi gerekiyor.  Bezelye ise içerisindeki yüksek C vitamini sayesinde enerji verir, gün içerisinde zinde olmayı ve uzun süre tok kalmayı sağlar. 100 gram bezelye ile hazırlanan öğle menüsü, vücudun ihtiyacı olan lif ve enerji kaynağını sağlayacaktır.

Tam tahıllı makarna arasına karıştırılan yarım su bardağı haşlanmış bezelye, bol semiz otu ve domatesle hafif bir diyet öğünü elde edilebilir. Bezelye aynı zamanda yüksek protein içeren bir besin olduğu için diyetlerde et tüketmeye ihtiyaç olmayacak. İsteğe göre makarnaya  az yağlı peynir de eklenebilir. Diyet yapılırken öğlen menüsünde daha az kalori için bol bezelyeli bir salata yapılabilir. Bir su bardağı kadar haşlanmış bezelye, taze ıspanak, semiz otu, kırmızı lahana ve bol limonla hazırlanan salata hem zayıflamada hem de hastalıklardan korunmada gerekli olan C vitamini emilimine yardımcı olacaktır.

Özellikle kış aylarında bezelye sulu yemeklerle birlikte kullanılıp diyet programına eklenebilir. Ancak yemekte az yağ kullanılmaya özen gösterilmelidir. Çeşit olarak da zeytin yağı kullanılması daha doğru olacaktır. Bezelye, patates ve soğanla lezzetli bir akşam yemeği hazırlanabilir. Her ne kadar bezelye çok düşük kaloriye sahip olsa da bu tip yemekler diyet yapılırken çok fazla tüketilmemeli.

Bezelye zayıflamaya yardımcı bir besindir. Aynı zamanda sağlıklı yaşamın da sırları arasında yer alır. Yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser, yüksek kolesterol gibi hastalıklardan da korur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir