Biberiye İle Nasıl Zayıflanır? Biberiyenin Faydaları


Biberiye
Biberiye

Yıl boyunca yeşil kalabilen biberiye, çalı cinsi bir bitkidir. İğne yapraklıdır ve yaprakları koyu yeşil renktedir. Yapraklarını yıl boyunca dökmez.

Balık ve et yemeklerinde kullanılabilir. Ayrıca salata ve soslara da kendine has aromasıyla hoş bir tat verir. Son yıllarda ise zayıflama ürünlerinin ve çaylarının içinde sıklıkla bulunur.

Biberiyenin Faydaları

  • Hafızayı güçlendirir.
  • Migren tedavisinde kullanılabilir.
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesini tetikler ve iltihap önleyici etkisiyle sivilce oluşumunun önüne geçer.
  • Antioksidan etkisi ile vücudun direncini arttırır.
  • Mide ülserine sebep olan bakteriye karşı koruyucu kalkan oluşturur.
  • Mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve diğer sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
  • Vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemine olan katkıları ve vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olmasıyla zayıflamak için kullanılabilir. Biberiye bitkisinin çay olarak tüketilmesi, iştahı azaltarak kolay kilo verilmesine yardımcı olur. Ayrıca biberiye bitkisinin yağı bel ve basen bölgesine masaj yapılarak uygulanırsa, bu bölgelerdeki incelmeyi hızlandırır. Bununla birlikte selülitlerden kurtulmak içinde  biberiye yağından faydalanılabilir.

Selülit bulunan bölgelere 20 dakika kadar masaj yapılarak uygulanabilir. Biberiye yağı uygulaması gece yapılırsa, yaptılan bölge streçle sarılarak daha iyi emilmesi sağlanır. Haftada 2 defa uygulamak yeterli olur. Cilt nefes almaya ihtiyaç duyacağından daha fazlası cilde zarar verebilir.

Biberiye yağı evde de hazırlanabilir. Taze biberiye yaprakları ince ince koparılıp cam kavanoza doldurulur. Doldurulan miktarın iki katı kadar zeytinyağı da üstüne konularak ağzı sıkıca kapatılır. Güneş gören bir yerde 20 gün boyunca saklanarak, her gün çalkalanır. 20 günün sonunda karışım tülbentten süzülerek kullanıma hazır hale gelir.

Biberiye Çayının Hazırlanışı

Biberiyenin çayı yapılarak tüketilebilir. 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye yeterlidir. 80-90 derecedeki sıcak suya 2 tatlı kaşığı biberiye eklenip 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Soğumadan, ılık olarak tüketilirse daha faydalı olur. Yemeklerden 2 saat sonra günde en fazla iki defa biberiye çayı içilip, hafif egzersizlerle veya yürüyüşle biberiye çayının faydaları desteklenir. Vücut su kaybedeceğinden bol bol su içilmelidir. İçine limon eklenerek de kullanılabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir