Günde Ne Kadar Su İçilmelidir?


su
su

İnsan vücudunun ortalama olarak %70’i sudan oluşur ve vücutta gerçekleşen yaşamsal faaliyetlerin devamı için su en önemli maddelerin başında gelir. Vücut terleme, soluk verme ve idrar oluşumu gibi faaliyetlerle sürekli olarak su kaybeder. Kaybedilen bu suyun ise mutlaka yerine koyulması gerekir. Vücuttaki su miktarının %1 oranında azalması susamaya, % 5 oranında azalması hafif şekilde ateşlenmeye, %10 oranında azalması dilde şişmeye, böbrek fonksiyonlarının durmasına, kas spazmlarına ve hareket edememeye, %20 oranında azalması ise ölüme sebep olur. Bu nedenle günlük su tüketimine dikkat edilmeli ve kaybedilen su düzenli olarak yerine koyulmalıdır.

Günde Kaç Litre Su İçilmelidir? Kaç Bardak Su İçersek Zayıflarız?

su
su
  • Günlük tüketilmesi gereken su miktarı birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Kişinin kilosu, yaşadığı iklimin özelliği, yapılan egzersiz yoğunluğu, sağlık durumu, hamilelik ve emzirme gibi faktörler kişinin günlük su tüketiminin belirlenmesinde dikkate alınır. Günlük su tüketim miktarının belirlenebilmesi içinse vücut ağırlığı referans olarak alınabilir. Buna göre kişi günlük olarak en az vücut ağırlığının yaklaşık olarak %3’ü kadar su tüketmelidir. Buna göre 80 kg’lık birisi günde en az 2,4 litre, 50 kg’lık birisi ise günde en az 1,5 litre su tüketmelidir. Ancak bu değerlerde sadece kişinin kilosu dikkate alındığından dolayı diğer faktörler de dikkate alındığında tüketilmesi gereken su miktarı bu değerden farklılık gösterebilir.
  • Spor faaliyetlerinde terleme ve metabolizma hızının artmasından dolayı idrar ile su kaybı da fazla olduğundan dolayı, bu faaliyetler sırasında ve sonrasında ortalama olarak günlük tüketime ilave olarak 1 litre kadar daha su içilmesi gerekir.
  • Hamilelik döneminde ve doğum sonrası emzirme döneminde de kişilerin su ihtiyaçları artar. İlaç Enstitüsü’ne göre (The Institute of Medicine) hamile kadınların günlük su tüketimlerinin en az 2,3 litre ve emziren annelerin su tüketimlerinin de en az 3,1 litre olması gerekir.
  • Çalışma koşulları ve iklim de su tüketimini etkiler. Örneğin fırında çalışan birisi sürekli terleyerek su kaybedeceğinden dolayı normale göre daha fazla su tüketmelidir. Formula 1 pilotları ise bir yarış boyunca ortalama 2-3 kilogram kadar sıvı kaybederler ve yarışlar sonrasında kaybettikleri sıvıyı dengeleyebilmek için en hızlı şekilde sıvı takviyesi alırlar. Sıcak iklimlerde ya da yaz mevsiminde sıvı kaybı daha fazla olacağından dolayı ortalama sıvı tüketiminin bir miktar artırılması gerekir.
  • İshal, ateş ve istifra gibi rahatsızlıklarda da sıvı kaybı daha fazla olduğundan normalden daha fazla sıvı alınması gerekir. Özellikle ishalde sıvı alınmasının ihmal edilmesi çok daha kötü rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olabilir.
  • Tüm bunların yanında kişi nadiren susuzluk hissediyor, düzenli olarak idrarını yapıyor ve herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsa sıvı tüketimi ile birlikte vücuda alınan suyun genel anlamda yeterli olduğu söylenebilir. Ancak yine de günlük olarak 6-8 bardak yani 1,5-2 litreden daha az su tüketmemeye özen gösterilmesi vücut fonksiyonlarında aksaklık yaşanmaması için önemlidir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir